Velký skandál týkající se vynášení důvěrných církevních dokumentů z Vatikánu pravděpodobně jen tak neutichne ani poté, co byl zatčen první podezřelý - papežův majordomus Paolo Gabriele.

Italská média totiž spekulují, že do sítě mocenských bojů, intrik a korupce mohl být zapleten i kardinál, který papežovu komorníkovi dával pokyny.

Píší o tom pondělní vydání deníků Il Messaggero a Corriere della Sera. Vatikán v pondělí tyto spekulace popřel.

Podezření, že zatčený majordomus může hrát v kauze jen nevýznamnou roli pěšáka, vyjadřovali komentátoři už o víkendu, kdy Vatikán poprvé oficiálně potvrdil jeho zadržení.

Podle nich muž, který byl dlouhá léta jedním z nejbližších služebníků Benedikta XVI., by nebyl schopen sám zorganizovat vynášení důvěrných materiálů, které se v posledních týdnech dostaly ve velkém do italských médií. K některým dokumentům prý ani neměl přímý přístup.

Vatikánský mluvčí Federico Lombardi v pondělí popřel, že by v souvislosti s únikem informací byl vyšetřován nějaký vysoký církevní hodnostář. Na tiskové konferenci také zdůraznil, že pověřená komise chce případ důkladně prošetřit a nenechá se nijak ovlivňovat tlakem médií. Zprávy o tom, že za aférou stojí boj mocenských klik uvnitř církevní hierarchie jsou podle něj přehnané.

Neustále s papežem

Majordomus, v jehož bytě se našly nejen čtyři krabice plné dokumentů, ale také kopírka, v noci na pondělí strávil pátou noc v cele. Podle médií se už setkal se svým právníkem a spolupracuje s vyšetřovateli, kteří ho viní nejen z krádeže, ale také z ohrožení papežovy bezpečnosti. Právě poslední jmenovaný čin je natolik závažný, že za něj u vatikánského soudu hrozí až 30 let vězení.

Gabriele byl přitom podle BBC něco jako papežův sluha, kterého měl stále při ruce. Benediktovi pomáhal mu oblékat se, otevíral pro něj dveře u papamobilu a nosil u sebe klíče od těch nejdůvěrnějších komnat papežova Apoštolského paláce.

Římský deník La Repubblica v pondělí otiskl rozhovor s člověkem, který je prý obeznámen s pozadím aféry. Tento muž, který si přál zůstat v anonymitě, tvrdí, že ve skandálu figurují i vysoce postavení církevní hodnostáři. "Ve skandálu je zapleteno více osob. Chtějí, aby se špína uvnitř církve dostala na světlo," uvedl tento zdroj.

Podle něj celou záležitost řídí lidé, kteří jednají v zájmu papeže, jenž chce s korupcí bojovat. Chtějí prý upozornit na korupci a nekalé praktiky. Kampaň je zaměřena na druhého muže Vatikánu, kardinála Tarcisia Bertoneho, píše La Repubblica.

Související