Zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Kofi Annan v úterý v Damašku jednal se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Vyjádřil vážné obavy nad pátečním masakrem ve městě Húlá, které sdílí celý svět.

V Sýrii se stále bojuje - jen dnes padlo přes 20 lidí. Kvůli Húle, kde zahynulo nejméně 116 osob, v úterý vyhostilo syrské diplomaty USA, Německo, Británie, Francie, Itálie, Kanada, Švýcarsko, Bulharsko a rovněž Austrálie.

"V České republice syrští diplomaté zůstávají," sdělil serveru IHNED.cz mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. I když podle něj česká strana s vyhoštěním diplomatů nepočítá, sdělilí jim své kritické stanovisko k situaci v zemi.

V úterý má o Sýrii jednat evropská sedmadvacítka a její diplomatický zdroj nevyloučil společnou akci.

Nejvyšší syrský zástupce v Austrálii - chargé d´affaires Džaudát Alí a jeden z jeho kolegů ze zastupitelského úřadu dostali 72 hodin na to, aby opustili australské území.

Australský ministr zahraničí Bob Carr před novináři vyjádřil naději, že Austrálii budou v tomto směru následovat další státy. "Je to nejúčinnější způsob, jakým můžeme dát najevo odpor k tomu, co se v Sýrii děje," prohlásil.

Francie reagovala velmi rychle. Prezident François Hollande oznámil vyhoštění syrské velvyslankyně, která má odjet už v úterý nebo ve středu. Sdělil také, že Paříž začátkem července uspořádá další setkání skupiny států, která si říká Přátelé Sýrie. Její členové jsou ochotni pomáhat syrské opozici, avšak zatím nikoli vojensky.

K tomu zatím nedospěla ani Francie. Ministr zahraničí Laurent Fabius listu Le Monde řekl, že Asad vraždí vlastní národ a že se musí co nejdříve vzdát moci. Francie je podle něj připravena řešit krizi na třech frontách - zpřísnit sankce, spolupracovat s Ruskem, které má v Sýrii velký vliv, a pracovat na sjednocení syrské opozice.

Na otázku, zda by Francie byla pro vyzbrojení opozice v případě, že by s tím souhlasily USA, odpověděl: "Tam ještě určitě nejsme. Žádná země zatím nepočítá s pozemní vojenskou operací v Sýrii. Je tu nebezpečí rozšíření konfliktu, zejména do Libanonu."

Vyhostit nejvyššího syrského diplomatického zástupce se rozhodly v reakci na masakr v Húle také Spojené státy. "Činíme za něj odpovědnou syrskou vládu," uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová v prohlášení, v němž tento úřad oznamuje, že syrský chargé d'affaires má 72 hodin na opuštění země.

Německé ministerstvo zahraničí si předvolalo syrského velvyslance, aby mu oznámilo rozhodnutí o vyhoštění z území Německa. Tři vysoké syrské diplomaty se rozhodla vyhostit také Británie. Má mezi nimi být chargé d´affaires.

Erdogan: Je to ubohost

Annan dle svého mluvčího Asadovi sdělil, že kvůli vraždění v Húle je pobouřen celý svět. Řekl mu také, že naplnění šestibodového mírového plánu, který Annan pro řešení syrské krize vytvořil, si od syrské vlády žádá odvážné kroky. Podle OSN bylo mezi oběťmi v Húle 49 dětí a 34 žen.

V pondělí jsou boje a mrtví hlášeni z provincie Homs, ve stejnojmenném provinčním městě zabil odstřelovač učitelku. Bojuje se také ve městech Idlib a Halab. Na severu země povstalci při útoku na vojenskou kolonu, jejíž součástí byla i auta s provládními milicionáři, zabili 20 vojáků a desítku jich zajali. Při přestřelce bylo několik povstalců zraněno a ti byli převezeni do Turecka.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan se připojil k ostrým kritikům masakru v Húle. Řekl, že "zabít 50 nevinných dětí, 110 nevinných civilistů, zatímco jsou v zemi pozorovatelé OSN, je ubohost". "Trpělivost má své meze a já doufám, že meze trpělivosti má také Rada bezpečnosti OSN," prohlásil.

Turecko už delší dobu chce, aby se OSN shodla na vytvoření bezletové zóny podél syrsko-turecké hranice a na režimu ochrany lidí prchajících z bojišť v Sýrii. V Turecku jich skončilo přes 20 tisíc.