Dojem z úterního předávání amerických Medailí svobody, jejímž nositelem se posmrtně stal i významný člen polského válečného odboje Jan Karski, v Polsku pokazila chyba prezidenta USA Baracka Obamy. Poláky rozhořčil tím, že místo o "nacistickém koncentračním táboře" mluvil o "polském táboře smrti".

Obama při udělování nejvyššího amerického civilního vyznamenání připomněl, že členové polského odboje Karského "propašovali do varšavského ghetta a do polského tábora smrti", kde na vlastní oči uviděl, jak nacisté vraždí Židy.

Polská soukromá televize TVN24 uvedla, že Karskému se v přestrojení za strážníka podařilo dostat do sběrného tábora Izbica na východě dnešního polského území. O tom, co viděl, informoval na Západ, mnozí politici mu ale nevěřili.

"Bílý dům se omluví za pobuřující chybu. Škoda, že tu slavnost zastínila ignorance a nekompetentnost," napsal na Twitteru polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Ve středu podle něho k "polskému táboru smrti" zaujme stanovisko premiér Donald Tusk.

Citlivé téma

Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Tommy Vietor řekl, že se Obama přeřekl. "Měl na mysli nacistické tábory smrti v Polsku. Litujeme tohoto chybného prohlášení, které by nemělo odvádět pozornost od jasného záměru vyznamenat Karského a ty statečné občany, kteří tváří v tvář tyranii stáli na straně lidské důstojnosti," řekl Vietor.

Varšava i polské krajanské sdružení v zahraničí opakovaně protestují proti tomu, když se ve zprávách a článcích světových médií objeví termín jako "polské koncentrační tábory" místo správného "německé koncentrační tábory v nacisty okupovaném Polsku".

Pod petici, kterou proti "polským koncentračním táborům" sepsali američtí Poláci, se podepsalo přes 305 400 lidí. Mezi signatáři je třeba Lech Walesa, legendární předák nezávislých odborů Solidarita a první polský nekomunistický prezident.

Medaili svobody kromě Jana Karského v úterý dostala bývalá ministryně zahraničí USA českého původu Madeleine Albrightová nebo písničkář Bob Dylan.