Britský nejvyšší soud ve středu potvrdil vydání Juliana Assange do Švédska, kde je zakladatel serveru WikiLeaks vyšetřován ze sexuálních deliktů. Nejvyšší soud potvrdil loňská rozhodnutí soudů nižší instance.

Assangeovi právníci ihned po vynesení rozsudku požádali soud, aby pozdržel převezení jejich klienta do Švédska o dva týdny. Obhájci chtějí během této doby prostudovat rozsudek a zvážit, zda se nepokusí případ znovu otevřít.

Soud nepřezkoumával skutkovou podstatu činů, kvůli nimž Švédsko požaduje Assangeovo vydání, ale zabýval se pouze procedurálními otázkami vydání čtyřicetiletého Australana.

Assangeovi právníci tvrdili, že evropský zatykač na jejich klienta je neplatný, protože ho nevydal švédský soud, ale prokuratura. Podle nejvyššího soudu však evropské právo tento postup umožňuje

Assange ve Švédsku obvinily dvě ženy, které dříve pracovaly pro WikiLeaks. Jedna tvrdí, že ji v srpnu 2010 "sexuálně obtěžoval", když odmítl při sexu použít kondom. Druhá tvrdí, že Assange využil k souloži toho, že spala.

Australan tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustil, a obvinění označuje za politicky motivovaná. Dává je do souvislosti s činností serveru WikiLeaks, který v roce 2010 zveřejnil statisíce tajných dokumentů americké armády a diplomacie.

Výběr hlavních událostí v sexuální kauze spoluzakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange

21. srpna 2010 - Nejprve bylo oznámeno, že na Assange byl vydán zatykač. Byl prý podezřelý, že týden předtím údajně obtěžoval jednu ženu a další na jiném místě znásilnil. Assange všechna obvinění odmítl a stockholmská prokuratura ještě ve stejný den zatykač stáhla. Obvinění pak označila za nepodložené.

- Zpráva o obvinění zakladatele serveru WikiLeaks nedlouho poté, co byly na tomto webu zveřejněny tajné dokumenty o vojenských operacích a údajně měly být zakrátko publikovány další, vyvolala podezření, že jde o očerňovací kampaň vedenou americkou vládou.

22. srpna 2010 - Prokuratura oznámila, že Assange je vyšetřován kvůli obtěžování.

1. září 2010 - Švédská státní zástupkyně Marianne Nyová oznámila, že Assange bude nakonec ve Švédsku vyšetřován i pro podezření ze znásilnění. Případ se vztahuje k jeho stykům se dvěma ženami, které pracovaly pro WikiLeaks jako dobrovolnice, během srpnové návštěvy Švédska.

18. listopadu 2010 - Na Assange byl ve Švédsku vydán mezinárodní zatykač kvůli znásilnění, sexuálnímu obtěžování a nátlaku. Assange spáchání jakéhokoli sexuálního deliktu ve Švédsku popřel a již dříve naznačoval, že za obviněními mohou stát americké služby; byl prý australskými tajnými službami před podobnou možností varován.

19. listopadu 2010 - Assange se odvolal.

24. listopadu 2010 - Švédský odvolací soud odmítl odvolání Assange proti mezinárodnímu zatykači.

7. prosince 2010 - Assange na švédskou žádost zatkla v Londýně policie a soud na něj uvalil vazbu. Assange obvinění odmítl, jsou podle něj politicky motivovaná a souvisejí s aktivitami WikiLeaks.

14. prosince 2010 - Londýnský soud nařídil propustit Assange na kauci 240.000 liber (7,1 milionu korun). Švédsko se proti kauci odvolalo, soud ji 16. prosince potvrdil. Assange žije prakticky v domácím vězení v domě svého stoupence v hrabství Norfolk.

24. února 2011 - Britský soud rozhodl, že Assange může být vydán Švédsku, kde má být vyšetřován kvůli údajnému znásilnění.

3. března 2011 - Assange se odvolal proti rozhodnutí britského soudu, že může být vydán do Švédska. Assangeho obhájci kromě jiného tvrdí, že jejich klient by měl ve Švédsku nespravedlivý proces a že by mu hrozilo vyhoštění do USA, kde by mu za zveřejňování tajných dokumentů podle nich hrozil vysoký trest.

10. března 2011 - Podle jednoho ze švédských listů se švédská policistka, která se podílela na vyšetřování Assange, přátelila s jednou z žen, které Assange obvinily.

12. července 2011 - Britský soud začal projednávat odvolání Assange proti jeho vydání do Švédska.

2. listopadu 2011 - Londýnský soud zamítl odvolání Assange proti jeho vydání do Švédska.

16. prosince 2011 - Britský nejvyšší soud umožnil Assangeovi, aby se u něho odvolal proti vydání do Švédska.

1. února 2012 - Britský nejvyšší soud začal projednávat odvolání Assange proti vydání do Švédska.

17. března 2012 - Assange, který má australské občanství, se rozhodl kandidovat ve volbách do australského senátu.

17. dubna 2012 - Assange se na ruském televizním kanálu Russia Today (RT) poprvé představil v roli moderátora, když divákům zprostředkoval videorozhovor s vůdcem Hizballáhu šajchem Hasanem Nasralláhem. Ten byl první ze série 12 ohlášených osobností, s nimiž chce Assange v ruské televizi hovořit.

30. května 2012 - Britský nejvyšší soud rozhodl, že Assange může být vydán do Švédska.