Eurozóna musí podpořit hospodářský růst a snížit zadlužení, pokud chce znovu získat důvěru investorů. Zároveň by se ale měla vydat cestou bankovní unie a společných eurobondů, zvážit by měla i přímou rekapitalizaci bank ze záchranného fondu ESM.

V návrhu doporučení k rozpočtovým opatřením a strukturálním reformám v zemích eurozóny to ve středu uvedla Evropská komise.

Místo aby byly peníze z fondu ESM poskytovány vládám, měly by putovat přímo bankám, vysvětluje návrh Komise server BBC.

"Potřebujeme jednat pružně a rychle," řekl předseda EK José Barroso. Podle něj by měla EU vytvořit také jednotný systém pojištění vkladů u bank.

Jak by měla bankovní unie vypadat, Barroso pouze naznačil. Za důležité prvky označil společný bankovní dohled, přeshraniční krizové řízení či sdílení nákladů.

"Zkušenosti zatím ukazují, že banky se v dobrých časech tváří jako mezinárodní, v době krize jako národní," řekl v nedávném rozhovoru IHNED.cz ekonom Zdeněk Kudrna. Proto třeba při krachu banky Dexia došlo ke sporům mezi Francouzi a Belgičany, kdo za co a kolik ručí.

"Prohlubování jednotného evropského trhu ve finančním sektoru a v bankovnictví má naši podporu potud, že podpoří konkurenční prostředí a jednotná pravidla pro všechny, ale současně také ochrání jednu velkou komparativní výhodu evropského trhu, kterou je rozmanitost národních finančních a bankovních sektorů," řekl výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.

Eurobondy, tedy společné evropské dluhopisy, by se podle něj mohly stát zajímavým investičním nástrojem s nízkým rizikem, který by umožnil zlepšit rizikovou strukturu investičního portfolia komerčních bank.

"Aby to však takto fungovalo, nemůže jít jen o přesun národních veřejných dluhů a jejich financování o patro výše na nadnárodní úroveň, ale musí být vidět jasný a trvalý účinek politických iniciativ k ozdravování veřejných rozpočtů," dodal.

V nástinu hospodářské strategie eurozóny na další rok komise přímo zmiňuje obavy, které má trh kvůli potížím španělských bank, a kvůli vysokým nákladům, které má španělské vláda s pomocí tomuto sektoru. Právě problémy španělských bank jsou hlavní příčinou růstu nákladů na obsluhu španělského dluhu, což není dlouhodobě neudržitelné.

Euro posílilo

Doporučení, aby se eurozóna více semkla a sladila svůj bankovní sektor, nicméně stačilo na to, aby se na trhu změnily kurzy měn, akcií a komodit. Euro se vůči dolaru odpoutalo od téměř dvouletého minima a z 1,2425 USD se v mžiku dostalo na 1,2468 USD. Ztráty smazalo zlato, jehož cena se dostala na 1554 dolarů (asi 31.650 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu).

Investoři se obávají, že veřejné finance ve Španělsku se ocitnou v situaci, která bude nezvladatelná. Pokud by se to stalo, Španělsko by bylo kandidátem na mezinárodní finanční pomoc, o kterou už požádali tři členové eurozóny z celkových 17, a to Řecko, Irsko a Portugalsko. Problém je ale v tom, že Španělsko je mnohem větší a jeho finanční problémy by mohly vést k těžko předvídatelnému vývoji a dopadům na celou eurozónu.

Španělsko se už teď potýká s recesí a rekordní nezaměstnaností kolem 25 procent. Země bojuje s kolapsem realitního sektoru z roku 2008 a prakticky každá banka ve Španělsku má úvěrové portfolio zatíženo větším či menším objemem nedobytných úvěrů.

Evropská komise, která je zároveň exekutivou Evropské unie, v doporučení varuje před začarovaným kruhem slabých bank a zadlužených zemí, kde jedna zadlužená země půjčuje jiné zadlužené zemi. Tento zvyk je podle komise teď nutné zlomit.