Syrští vojáci ve čtvrtek ostřelovali západosyrskou lokalitu Húlá, kde bylo 25. května zavražděno přes 100 osob. Podle exilové i domácí opozice bylo město během dne pod palbou z těžkých zbraní. Velitel opozičních jednotek Riád Asad chce, aby zmocněnec OSN a Ligy arabských států Kofi Annan přiznal, že jeho mírový plán pro Sýrii neuspěl.

Damašek ve čtvrtek zřejmě v gestu dobré vůle propustil 500 lidí zadržených za účast na revoltě. Podle syrské televize jsou to osoby, které se neúčastnily bojů, protože podle televize "nemají krev na rukou".

Syrská vláda popírá účast svých jednotek na incidentu v oblasti Húlá v provincii Homs a připisuje ho ozbrojeným teroristům. Svědci ovšem viní z vraždy alespoň části ze 108 obětí pátečního masakru, mezi nimiž bylo i 49 dětí,  vládní jednotky. Svět je příběhem Húly pobouřen, mnoho zemí kvůli němu dokonce vyhostilo syrské diplomaty.

Opoziční Syrská národní rada (SNC) vyzvala pozorovatele OSN, kteří působí v Sýrii, aby přišli do lokality Húlá a pomohli chránit tamní civilisty. Podle jiných zdrojů většina obyvatel utekla ze strachu z dalšího zabíjení do okolních vesnic.

Středeční násilnosti v Sýrii si vyžádaly životy 73 osob. Velení opoziční armády dalo ve středu vládě ultimátum na plnění Annanova mírového plánu. Vyprší v pátek v 11:00 a nebude-li Damašek reagovat, přestane podle prohlášení velení Syrské svobodné armády (FSA) i opozice plán plnit a začne útočit na vojsko a chránit civilisty.

Velitel Riád Asad ale ve čtvrtek sdělil televizi Al-Džazíra, že FSA sice chce, aby Annan svůj plán odvolal, avšak popřel informaci o ultimátu. "Žádné ultimátu neexistuje. Chceme ale, aby Kofi Annan sám oznámil neúspěch plánu, abychom měli volné ruce k operacím proti režimu," sdělil Riád Asad, jehož armáda se prý dosud plánem řídila.

Izrael už mluví o syrské občanské válce

OSN a většina světa ale plán stále považuje za jediné řešení. Ve čtvrtek k jeho dodržování vyzval z Istanbulu generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Rusko odmítá další kroky proti syrskému režimu na úrovni Rady bezpečnosti OSN a chce, aby se svět řídil Annanovými návrhy. Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov ve čtvrtek pozici Moskvy hájil, když prohlásil, že "je vyvážená, stálá a naprosto logická".

V Izraeli se už hovoří o syrské občanské válce. Generál Jair Golan, který velí jednotkám na Golanech, prohlásil, že tato válka Sýrii dovede do záhuby a že ze Sýrie činí zbrojnici pro islámské radikály. V Sýrii jsou velké zásoby ruských zbraní včetně raket země-země a země-vzduch a také zbraně chemické.

"Formuje se tu riziko pro Izrael, je před námi velká výzva," řekl generál. Je prý velmi těžké předpovídat, na jaké jednotky se Sýrie po konfliktu rozpadne. Prezidenta Bašára Asada se prý snaží za každou cenu udržet u moci Írán.

Související