Modul Dragon soukromé americké společnosti SpaceX přistál ve středu odpoledne středoevropského času v Tichém oceánu u Kalifornie po historické první misi k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Dragon přistál o dvě minuty dříve oproti plánovanému času. Dopadl do moře po necelých 20 minutách letu atmosférou a rozevření tří přistávacích padáků. Na moři asi 900 kilometrů od Los Angeles ho čekají tři plavidla.

Návrat domů Dragon zahájil ve středu dopoledne, kdy se oddělil od ISS. Modul se spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí 25. května. První soukromá vesmírná loď, která navštívila stanici, tak byla ke komplexu připojena pět dní a 16 hodin.

Po oddělení spojů astronauti modul pomocí robotické paže přesunuli do větší vzdálenosti od ISS. Dragon se pak začal od stanice vzdalovat. Na ISS dopravil přes půl tuny nákladu a na Zemi se vrací s asi 660 kilogramy materiálů z laboratorních pokusů prováděných na stanici.

Let Dragonu k ISS byl posledním testem předtím, než začne plnit funkci zásobovacího plavidla pro stanici. NASA předpokládá, že SpaceX a další soukromé společnosti by časem mohly začít dopravovat na ISS také astronauty.

Dragon se v roce 2010 stal první komerční kosmickou lodí, která se vystoupila na oběžnou dráhu a úspěšně se vrátila zpět na Zem.

Související