Stát začal pokutovat turnaje v pokeru. V úterý Finanční úřad v Olomouci uložil pokutu 40 000 Kč za pořádání pokerových turnajů v Přerově a Uničově.

Podle Asociace českého pokeru je postih protiprávní. Trvá na tom, že poker není hazard, ale dovednostní hra. Ministerstvo financí naopak tvrdí, že poker patří mezi hry, na které se loterijní zákon vztahuje.

Asociace se proti rozhodnutí FÚ Olomouc odvolá a je připravena toto údajně protiprávní postihování turnajů v pokeru řešit až u Ústavního soudu. Turnaje v pokeru podle ní nespadají pod zákonnou definici loterie nebo podobné hry uvedené v loterijním zákonu.

"Tudíž neexistuje žádná povinnost, aby jejich provozovatel předkládal povolení ministerstva financí a jejich provozování se řídilo ustanoveními loterijního zákona," uvedla asociace.

Podle nové legislativy platné od ledna poker patří k hazardu, tvrdí ministerstvo, které proto požaduje odvádění dávek z této hry. Organizátor pokerového turnaje musí mít nyní podle zákona loterijní licenci, kterou získá až po složení dvacetimilionové jistiny.

"Státní dozor vykonávající kontrolu nad dodržováním příslušných ustanovení loterního zákona je povinen respektovat vůli zákonodárce. V případě, že zjistí porušení loterního zákona, musí zahájit správní řízení," řekl mluvčí MF Ondřej Jakob. Pokerový turnaj je podle názoru MF karetní hrou, na kterou se vztahuje loterijní zákon.

"Je to hotovostní sázková hra provozovaná za pomoci karet, s předem neurčeným počtem hráčů a s neznámou výší vsazených částek, kdy je placen vklad, jehož návratnost není zaručena, hraje se na stolech a hráči sází proti sobě. Vedle určitých dovedností obsahuje poker i prvek náhody," podotkl Jakob.

 

Asociace pokeru: Není to hazard

Podle asociace ale poker nesplňuje základní znak hazardní hry, protože v něm nerozhoduje náhoda a předem neznámá okolnost. Celý spor tak zřejmě bude muset rozhodnout soud. Soudy už přiznaly pokeru dovednostní status v řadě zemí. V Evropě to bylo například ve Francii a Švédsku.

V ČR se první pokerový turnaj konal v roce 2001, velký rozmach zažil o pět let později. Od konce 90. let se těžiště pokeru postupně přesouvá na internet. Z internetových turnajů s nízkým startovným nejúspěšnější hráči mohou proniknout až do samotného živého finále WSOP. Loni v listopadu v něm zaznamenal český poker výrazný úspěch. Martin Staszko z Třince se ve finále pokerové Světové série v Las Vegas umístil na druhém místě a získal zhruba 98 milionů korun.