Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se po páteční schůzce v Berlíně vyslovili pro politické řešení konfliktu v Sýrii a zabránění občanské válce v této blízkovýchodní zemi.

Šéf Kremlu, který je na první zahraniční cestě po znovuzvolení do čela Ruska, však odmítl, že by Moskva podporovala některou ze stran syrského konfliktu a dodávala zbraně režimu prezidenta Bašára Asada, který patří k dlouholetým spojencům Ruska.

"Oba jsme jasně řekli, že chceme politické řešení a že Annanův plán může být vhodným začátkem," uvedla Merkelová. Také Putin na společné tiskové konferenci podpořil úsilí zmocněnce OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana o urovnání konfliktu a slíbil mu pomoc Ruska k dosažení "pozitivních výsledků".

"Máme dlouhodobě dobré vztahy se Sýrií, ale nepodporujeme žádnou ze stran, od níž může hrozit vyvolání občanské války," prohlásil Putin.

S Merkelovou se prý shodl na nutnosti zabránit vypuknutí občanského konfliktu v Sýrii, jehož známky je podle Putina možné vidět už nyní. Odmítl nicméně, že by Moskva na něj Damašek vyzbrojovala.

Merkelová rovněž připomněla masakr v syrském městě Húlá z minulého týdne, při němž bylo zabito přes sto lidí a který podle ní dokazuje "strašlivou situaci lidí a lidských práv v Sýrii".

Související