Rada OSN pro lidská práva v pátek přijala rezoluci odsuzující syrské "prorežimní elementy" a vládní jednotky za masakr ve městě Húlá, při němž bylo před týdnem zabito přes 100 civilistů.

Syrská vláda nedodržela svůj závazek zastavit veškeré násilné akce, stojí v dokumentu, schváleném 41 hlasy proti třem při dvou abstencích.

V rezoluci rada požaduje ustavení nezávislé vyšetřovací komise, která má důkladně, transparentně a urychleně prošetřit krveprolití v Húlá, a předání odpovědných osob trestnímu stíhání.

Proti návrhu rezoluce se postavily Čína, Rusko a Kuba, jejichž zástupci kritizovali její obsah jako "jednostranné připsání viny za masakr vládě v Damašku". Hlasování se zdržely Uganda a Ekvádor, upřesnila agentura AFP a jeden ze 47 členů tohoto grémia OSN se hlasování nezúčastnil. Členem rady je i Česká republika.

Podle ruského ministerstva zahraničí vyšetřování syrské vlády ukazuje, že masakr v Húlá byl "dobře plánovanou akcí ozbrojenců" se záměrem podkopat mírové úsilí v zemi.

Vraždění v Húle bylo důsledkem zahraniční finanční pomoci a ilegálních dodávek moderních zbraní syrským povstalcům i důsledkem zapojení žoldáků, tvrdí se v prohlášení ruského ministerstva. Vyjadřuje se v něm také politování nad tím, že "někteří klíčoví aktéři na mezinárodní scéně nejsou připraveni jednat v logice mírového urovnání" v Sýrii.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová před hlasováním o návrhu rezoluce prohlásila, že představitelé syrské armády a milic odpovědní za masakr ve městě Húlá z minulého pátku by měli být stíháni za zločiny proti lidskosti.

Komisařka radu vyzvala, aby do případu zapojila Mezinárodní trestní soud (ICC), což požadují i zástupci zemí Evropské unie.

Zločiny proti lidskosti

"Tyto činy by mohly být kvalifikovány jako zločiny proti lidskosti a jiné mezinárodní zločiny," řekla Pillayová k masakru, při němž bylo zabito nejméně 108 lidí včetně asi 50 dětí. "Znovu zdůrazňuji, že ti, kteří dávají povely k útokům na civilisty, asistují u nich nebo je nedokázali zastavit, jsou za své činy osobně trestně odpovědní," dodala komisařka.

ICC se případem nemůže zabývat sám od sebe, a jelikož Sýrie není jeho členem, může ho zkoumáním masakru podle mezinárodního práva pověřit jedině Rada bezpečnosti OSN.

Organizace hájící lidská práva postoj evropských zemí podporují. "V této fázi potřebujeme ráznou rezoluci požadující pověření ICC," řekla mluvčí organizace Human Rights Watch Juliette de Riverová.