Tisíce lidí vyšly v sobotu do ulic kanadského Montrealu, aby protestovaly proti vládou plánovanému zvýšení školného na školách.

Demonstrace naplánovaly studentské organizace poté, co ve čtvrtek večer zkrachovala čtyřdenní jednání mezi quebeckými studentskými organizacemi a místní vládou, napsala agentura AFP.

Studenti, kteří vyšli demonstrovat společně s rodiči či svými dětmi, pochodovali pokojně, mnozí se oblékli do kostýmů a troubili na trumpety, houkali sirénami a tloukli do kastrolů. Podle největší a nejaktivnější studentské skupiny CLASSE se do pochodu zapojilo 5000 až 7000 lidí.

Na klidný průběh protestu dohlížel značný počet policistů včetně desítek hlídkových vozů.

"Zrovna jsem splatila 15 tisíc kanadských dolarů (asi 300 tisíc korun) studentské půjčky," řekla agentuře AFP šestačtyřicetiletá Isabelle Farfeuilleová. "Jsem tady kvůli svým dětem, aby se ony nemusely tolik zadlužit. Jsem připravená protestovat jeden každý den, každou noc, dokud se nepodaří vyjednat dohodu," dodala.

Školné na místních univerzitách v současnosti činí 2519 dolarů (50 tisíc korun) ročně a vláda plánuje zvýšit ho v nadcházejících sedmi letech každý rok o 254 dolarů. Celkem by se školné zvýšilo o 1778 dolarů.

Studentské organizace zvýšení školného odmítají a požadují, aby vláda ponechala poplatek za studium v současné výši. Při posledních jednáních odmítli návrh na to, že by zdražení školného bylo proti současným plánům mírně nižší a že by se poplatky za sedm let zvýšily o 1624 dolarů.

Zvýšení školného na univerzitách je jedním z opatření, kterými se quebecká vláda snaží snížit zadlužení této kanadské provincie. Argumentuje mimo jiné tím, že školné v Quebeku je nejnižší v Kanadě.

Studenti naopak tvrdí, že zvýšení školného by nebylo nutné, kdyby vláda zrušila některé daňové úlevy.

Související