Sýrie čelí skutečné válce vedené silami ze zahraničí. Před nově zvoleným parlamentem to v neděli prohlásil syrský prezident Bašár Asad, který během 15 měsíců trvajícího násilí v zemi vystupoval na veřejnosti jen velice zřídka. Květnové parlamentní volby opozice bojkotovala, hlasování se tak zúčastnili především příznivci Asada.

"Problém je terorismus. Čelíme skutečné válce vedené zvenčí," řekl Asad. Sýrie podle něj stojí tváří v tvář projektu zničení země, který uskutečňují teroristé. Ti se podle něj zastaví jedině tehdy, když dosáhnou svého. Potlačení terorismu proto nepomohly ani politické reformy, které země uskutečňuje, vysvětlil Asad.

Asad poslancům řekl, že dveře pro dialog zůstávají v Sýrii stále otevřené a že jednání je otevřené pro všechny, kteří neusilují o zahraniční intervenci nebo nepodporují teroristické skupiny. Úřady prý nebudou hledat odplatu u těch, kteří se rozhodnou vrátit. V projevu také uctil "všechny oběti, civilisty i vojáky".

Země podle syrského prezidenta bude nadále vystupovat proti terorismu a těm, kteří hledají chaos jako živnou půdu teroru. Asad také prohlásil, že teroristé verbují teenagery, kteří se stávají zabijáky už za 2000 syrských liber (650 korun).

"To, co se stalo v Húle a na dalších místech, jsou barbarské masakry, které by nemohly spáchat ani zrůdy," řekl Asad. V tomto středosyrském městě bylo na konci května zmasakrováno 108 civilistů, téměř polovina byly děti.

Syrská vláda už dříve z vraždění obvinila protirežimní ozbrojence, svědci ale připisují přinejmenším část vražd vládním jednotkám.

Asadův režim kvůli násilnému potlačování opozice čelí rostoucímu zahraničnímu tlaku. Země podle zvláštního emisara OSN Kofiho Annana stojí na pokraji regulérní války. Kvůli nekončícím násilnostem už některé státy jako například Francie nevyloučily vojenský zásah, Paříž ale podmínila případné tažení souhlasem OSN.

Související