Tradiční "neformální" večeří začal v neděli večer v Petrohradu další z pravidelných summitů mezi Ruskem a Evropskou unií. Předpokládá se, že hlavní otázky přijdou na pořad až během pondělní pracovní části vrcholné schůzky, které se po čtyřleté přestávce opět účastní Vladimir Putin v roli staronového prezidenta. Zásadní průlom se však nečeká.

Předpokládá se, že prezident EU Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso budou s Putinem mimo jiné jednat o pokračujících násilnostech v Sýrii, o vývoji situace kolem kontroverzního íránského jaderného programu, o krizi zemí eurozóny a také obecněji o lidských právech.

Ruský hostitel nepochybně opět nastolí otázku zrušení víz, na což Moskva už roky naléhá, perspektivy hospodářské a obchodní spolupráce po blížícím se vstupu Ruska do Světové obchodní organizace či spolupráci v energetice.

Moskvu, připravující výstavbu nového plynovodu South Stream obcházejícího přes Černé moře Ukrajinu, znepokojuje plánovaná liberalizace energetického trhu v unii, kvůli které by mohl klesnout vliv ruského energetického gigantu Gazprom v Evropě. Ten obstarává více než čtvrtinu spotřeby plynu v EU.

"Plánuje se posoudit situace v Rusku a EU, včetně snah o překonání následků finanční a ekonomické krize, jakož i průběh integračních procesů v postsovětském prostoru. Této otázce uděluje vedení unie zvýšenou pozornost," uvedl Putinův poradce pro mezinárodní záležitosti Jurij Ušakov o tématech, které se měly probírat během večeře.

Nicméně připustil, že debata se může dotknout i jakýchkoliv mezinárodních záležitostí, i když těmto otázkám se tradičně věnuje pozornost v druhý den summitu.

"Jsme odhodláni opět potvrdit náš principiální přístup k řešení mezinárodních konfliktů, včetně bezpodmínečné svrchovanosti norem mezinárodního práva a klíčové koordinační role OSN a její Rady bezpečnosti," dodal Ušakov.

Proti sankcím vůči Sýrii

Moskva se staví proti novým sankcím vůči Sýrii jako klíčovému ruskému spojenci na Blízkém východě a je i proti odchodu prezidenta Bašára Asada.

Summity EU-Rusko se pravidelně pořádají každého půl roku, jednou v Rusku, jednou v unii. Neformální večeře bývá zasvěcena otázkám globální ekonomiky a ekonomické situaci v Rusku a EU, pracovní snídaně v následující den se zpravidla věnuje mezinárodním otázkám a plenární zasedání otázkám dvoustranné spolupráce. Summity končívají společnou tiskovou konferencí.

Související