Ruský prezident Vladimír Putin v pondělí na summitu Ruska a EU v Petrohradu opakovaně vyzval Evropskou unii k rychlému zavedení bezvízového styku mezi jeho zemí a členy unie. Bez tohoto kroku podle něj není možné skutečné partnerství. Summit podle zahraničních agentur nevyřešil rozdílné postoje obou stran ohledně Sýrie.

Po letech jednání mají Rusko a EU dobrou příležitost si vytyčit strategické cíle a naplánovat dlouhodobou spolupráci, prohlásil Putin.

K tomu je ale podle něj nutný pragmatický a věcný přístup bez jakékoli ideologie a dalších stereotypů. Tím podle agentury Reuters skrytě unii upozornil, že musí Rusko brát za rovnocenného partnera a nedávat mu politická kázání.

"Skutečné partnerství ale není možné, když existuje vízová bariéra," zdůraznil také podle Reuters Putin na summitu.

EU i Rusko se nadále liší v názorech ma situaci v Sýrii, ale shodně podporují mírový plán emisara OSN Kofiho Annana, řekl prezident EU Herman Van Rompuy.

"EU a Rusko musejí přes neshody spojit své úsilí s cílem předejít občanské válce v této arabské zemi," uvedl po summitu na společné tiskové konferenci s Putinem. Ten k tomu jen poznamenal, že diskuse ohledně Sýrie, Íránu a Blízkého východu byla přínosná, ale že ve všem nejsou zajedno.

Rusko odmítá podpořit sankce a další tlak západních zemí na sesazení syrského prezidenta Bašára Asada. Podle Rusů nelze podmiňovat vyjednávání vzbouřenců a vlády tímto požadavkem. Moskva také vyčítá západním partnerům, že přisuzují násilí jen vládním silám, zatímco podle Kremlu páchají nepřiměřené násilí i rebelové.

 

Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová na summitu usoudila, že pro vyřešení syrské krize je rozhodující role Ruska, které udržuje úzké vztahy s Damaškem a má v Radě bezpečnosti OSN právo veta.

Vedle Sýrie byla hlavním bodem již 29. společného summitu, který začal v neděli večeří, hospodářská a obchodní spolupráce. EU, jež se nyní potýká s ekonomickými problémy, je pro Moskvu největším obchodním partnerem a odběratelem ropy a zemního plynu. Moskvě se příliš nelíbí plány EU na liberalizaci energetického trhu, kvůli nimž by mohl klesnout vliv ruského energetického gigantu Gazprom v Evropě.

Návrat Putina

Putin se vrcholného setkání účastní v roli prezidenta opět po čtyřleté přestávce. Putinovo nedávné znovuzvolení provázely silné pouliční protesty. Někteří evropští představitelé se podle Reuters obávají, že Putinův návrat do čela země bude znamenat více státních zásahů do ekonomiky a zpomalení reforem.

Ruský prezident dnes na tiskové konferenci odmítl kritiku ohledně bývalého ropného magnáta a uchazeče o prezidentské křeslo Michaila Chodorovského s tím, že jeho zatčení v roce 2003 a následné odsouzení k dlouholetému vězení nebylo politicky motivované. Opozice je ale přesvědčena, že se autoritářský Putin takto zbavil někdejšího rivala.

Putin v pondělí také řekl, že Rusko potřebuje nové zákony k demonstracím. Podpořil podle Reuters návrh vládnoucí strany, aby se zvýšily pokuty pro demonstranty, kteří by při protestech porušovali městské předpisy.

Krátce po návratu do Kremlu Putin varoval Západ před vměšováním do ruských záležitostí a za prioritu označil upevňování vztahů mezi republikami bývalého Sovětského svazu. Putinova první cesta vedla minulý týden do sousedního Běloruska, které kvůli porušování lidských práv čelí sankcím EU.