Sýrie v úterý oznámila, že vyhošťuje diplomatické zástupce řady západních zemí včetně USA. Damašek tak zjevně reaguje na koordinovaný postup západních států proti režimu prezidenta Bašára Asada, které po masakru v syrském městě Húlá s více než stovkou obětí minulý týden vyhostily syrské diplomaty. Oznámily to agentury Reuters a AFP.

Sýrie se rozhodla prohlásit za nežádoucí osoby velvyslance USA, Francie, Velké Británie, Švýcarska, Itálie a Španělska, stejně jako belgického, bulharského, německého a kanadského chargé d´affaires, citovala z prohlášení ministerstva zahraničí v Damašku agentura AFP.

Vyhoštění se vztahuje na nejméně 18 diplomatů, většinou západních, uvádí se v textu. Zároveň se v něm ale zdůrazňuje, že "Sýrie považuje za důležitý dialog založený na principech rovnosti a vzájemného respektu mezi státy" a diplomacie se v něm "označuje za nezbytný kontaktní prostředek k řešení konfliktů a problémů".

Syrské ministerstvo zahraničí vyjádřilo zároveň naději, že všechny země, které se zapojily do iniciativy vypovězení syrských diplomatů, "přijmou tytéž principy v zájmu návratu vztahů se Sýrií k normálu".

V uplynulých měsících odjela řada západních diplomatů působících v Damašku ze Sýrie. Jejich vlády je odvolaly na znamení protestu proti represím syrského režimu vůči opozičním nepokojům. Česko svůj zastupitelský úřad v Sýrii neuzavřelo.

Nekončící násilí

Zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Kofi Annan se minulý týden setkal s prezidentem Bašárem Asadem osobně. Boje ale i přes diplomatické rozhovory pokračují.

Jen za uplynulý víkend zemřelo při útocích ozbrojené opozice více než osmdesát vojáků. Lídři protivládních skupin oznámili, že už nehodlají dodržovat Annanův mírový plán a namísto monitorovací mise si přejí nárazníkovou zónu a bezletové pásmo.

Opozice tvrdí, že od začátku konfliktu zemřelo rukou syrské armády přes 13 400 lidí, velkou část z nich přitom tvoří civilisté. Prezident Asad ale popírá, že by jeho vojáci v útocích pokračovali. Země podle něj čelí skutečné válce, která je ale vedena zahraničními silami.

Pro lepší koordinaci opozičních složek byla v pondělí v Istanbulu ustanovena opoziční vojenská koalice - Syrská revoluční fronta. Svůj postup bude ladit i s jednotkami dezertérů ze Syrské svobodné armády. Nová jednotka má údajně k dispozici až 12 tisíc lidí ve stovce "praporů nebo bojových formací".