Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu v parlamentu vyhrál boj o zrušení nelegálního židovského sídliště na západním břehu Jordánu. Poslanci v hlasování odmítli návrh krajně pravicových kolegů na legalizaci domů pro asi 30 rodin postavených na soukromých palestinských pozemcích.

Hned po hlasování ale Netanjahu slíbil, že rozšíří stávající osadu Bejt El o bydlení pro 300 lidí. Před parlamentem se mezitím strhla bouřlivá demonstrace proti vládě i proti výsledku hlasování. Přišlo na ni asi 2000 zastánců osadnické politiky.

Zákon byl odmítnut poměrem hlasů 69:22. Netanjahu těsně před hlasováním získal souhlas generálního prokurátora s přesunem sporných pěti bytových domů pro 30 rodin do vojenské zóny u Bejt Elu. Navíc tam prý vznikne bydlení pro 300 nových osadníků.

Vláda prosazovala zrušení nelegální osady, protože o tomto kroku již dříve rozhodl nejvyšší soud. "Izrael je demokracie, která dodržuje zákon," řekl Netanjahu. Osadníky však ujistil, že jeho vláda jako žádná jiná osady podporuje.

Před hlasováním pohrozil, že odvolá každého z ministrů, který zákon o legalizaci domů podpoří. Nakonec proti hlasoval i ministr zahraničí Avigdor Lieberman z ultranacionalistické strany Izrael je náš domov. Několik ministrů, kteří chtěli zákon podpořit, do parlamentu nepřišlo.

Osady jsou hlavním důvodem toho, že mírová jednání s Palestinci jsou zablokovaná. Palestinci chtějí, aby Izrael nejenom zrušil nepovolená sídliště, ale aby také přestal rozšiřovat ta, která považuje za legální.

Ve více než 160 osadách na západním břehu Jordánu žije na 300 tisíc obyvatel. Palestinci považují i tato sídliště za nelegální. Západní břeh Jordánu má být podle původních plánů jednou ze dvou částí budoucí Palestiny a osady brání územní celistvosti tohoto státu.

Související