Asi sto lidí, mezi nimi dvacet žen a dvacet dětí, bylo ve čtvrtek zabito v oblasti středosyrského města Hamá. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na opoziční Syrskou národní radu. Ta z masakru obviňuje síly věrné režimu prezidenta Bašára Asada.

Také opoziční Syrská organizace pro lidská práva sídlící v Londýně hovoří o "masakru" u města Hamá. Její ředitel ví o 87 obětech. "Jisté je, že zemřely desítky lidí, včetně žen a dětí," řekl.

Masakr se prý stal po bombardování dvou vesnic, kam vtrhli příslušníci milic a své oběti postříleli nebo je ubodali noži. Někteří lidé byli prý upáleni.

Tato zpráva přichází necelé dva týdny poté, co světem otřásly události z města Húlá, kde bylo zabito přes sto civilistů. Zatímco svědci uvádějí, že vraždily provládní milice, vláda se snaží odpovědnost svalit na "ozbrojené skupiny", které se podle ní snaží vyvolat mezinárodní vojenskou intervenci.

Oba masakry se staly i přesto, že v Sýrii působí tři stovky pozorovatelů Organizace spojených národů, kteří mají dohlížet na dodržování příměří vyhlášeného v dubnu. Klid zbraní ale prakticky od samého začátku porušovaly jak jednotky věrné prezidentovi Asadovi, tak i povstalci, kteří minulý týden oznámili, že příměří nebudou kvůli vraždění v Húle respektovat.

Vláda v Damašku ve státní televizi prohlásila, že "teroristická skupina spáchala ohavný zločin", napsala agentura AFP. Informace o nejnovějším masakru lze podle agentury Reuters jen velmi těžko ověřit.

Podle odhadů OSN si 15 měsíců trvající násilnosti v Sýrii vyžádaly 9000 mrtvých, podle odhadů opozičních aktivistů více než 13 tisíc.

Související