Peruánští záchranáři od středy marně pátrají po vrtulníku, s nímž pozemní letové služby ztratily kontakt během letu ve vysokohorské oblasti na jihovýchodě země. Podle peruánské policie je na palubě stroje čtrnáct lidí, mezi nimi i jeden Čech.

Vrtulník Sikorsky S-58ET peruánské společnosti Helicusco se ohlásil naposledy ve středu večer místního času, když letěl z peruánského Cuzca do města Mazuco ve státě Madre de Dios. Na jeho palubě bylo podle policie kromě dvoučlenné posádky osm Korejců, Peruánec, Švéd, Nizozemec a Čech.

Osud stroje není jasný, komunikace byla přerušena v okamžiku, kdy se vrtulník pohyboval nedaleko města Huallahualla ve výšce asi 4000 metrů nad mořem. Pátrací akce na místě znemožňuje špatné počasí, sníh a silná mlha.

Podle českého konzula v Limě Pavla Bechného je na palubě vrtulníku skupina expertů, kteří pobývají v Peru v souvislosti s plánovaným investičním projektem. Bechný potvrdil, že mezi zahraničními odborníky je i občan České republiky. Velvyslanectví ČR v Limě je podle konzula v kontaktu se společností Helicusco, která let vypravila, i s příbuznými pohřešovaného Čecha.

Podle generála peruánské policie Héctora Dulanta, který pátrání po helikoptéře řídí, se pohřešovaný stroj zřejmě nachází v okolí hory Apu Colque Cruz v provincii Quispicanchi na jihovýchodě Peru.

Vzdušný průzkum oblasti znemožňuje špatné počasí, ale do místa byla vysazena policejní hlídka a tým vysokohorských záchranářů.

"V oblasti je mlha a 30 centrimetrů sněhu, vrtulník nebylo možné lokalizovat ze vzduchu ani na zemi," řekl Dulanto agentuře AP.

Související