Ruský malíř Arťom Loskutov, který byl obviněn z autorství několika ikon zobrazujících příslušnice ruské punkové skupiny Pussy Riot, v pátek dostal u soudu v Novosibirsku pokutu 500 rublů (asi 300 korun) za urážku náboženského cítění věřících.

Proti verdiktu se chce odvolat. Tři členky skupiny jsou od února ve vazbě v Moskvě a hrozí jim sedm let vězení za "punkovou modlitbu" v pravoslavném kostele.

Ikony, na nichž jsou vyobrazeny zadržené členky Pussy Riot, se na reklamních panelech v Novosibirsku objevily v březnu.

Policii na ně upozornilo místní pravoslavné biskupství, které podalo trestní oznámení pro podezření z výtržnictví. Podle úřadu novosibirského biskupa způsobily ikony vyznavačům pravoslaví "duševní strádání".

Loskutov, který se v Novosibirsku tvorbou ikon zabývá, autorství "pobuřujících" děl popírá. Po dnešním výroku soudu řekl, že s rozsudkem nesouhlasí a že se proti němu odvolá.

Tři příslušnice punk-rockové skupiny Pussy Riot byly v únoru zadrženy při happeningu v hlavním moskevském pravoslavném chrámu Krista spasitele. Se zesilovací aparaturou zapěly před oltářem v jedné z chrámových lodí píseň "Bohorodičko, vyžeň Putina". Prý tak chtěly protestovat proti rostoucímu vlivu pravoslaví na ruskou politiku.

Související