Nový srbský prezident Tomislav Nikolić zatím nijak nezměnil svůj kontroverzní názor na masakr ve Srebrenici, při němž v roce 1995 zahynulo na osm tisícovek Muslimů. Jeho výrok, že vyvraždění části města nebylo genocidou, ale pouze "hrůzným zločinem", vzbudil negativní reakce na mezinárodní scéně.

Nikolić ve svém pátečním vyjádření pro agenturu Tanjug slovo "genocida" opět odmítl použít.

"Příslušníci mého národa (tam) spáchali strašlivý zločin," řekl Nikolić. Zdůraznil, že tento zločin nehodlá nijak ospravedlňovat. V podstatě tak zopakoval to, co už řekl koncem května v rozhovoru pro černohorskou televizi.

Tehdy jeho výrok kritizovali představitelé sousedních zemí a také Evropská unie, podle níž je snahou "přepsat historii". Označení masakru ve Srebrenici za genocidu totiž prosadil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) i Mezinárodní soudní dvůr.

Na Nikoličův výrok už ve čtvrtek znovu reagoval generální prokurátor ICTY Serge Brammertz. "Nejnovější komentáře nového srbského prezidenta, který popřel genocidu ve Srebrenici, jsou nepřijatelné," řekl Brammertz.

Na Srebrenici, kterou OSN vyhlásila v roce 1993 za takzvanou bezpečnou zónu, zaútočily v červenci 1995 srbské jednotky pod velením generála Ratka Mladiče. Po pětidenním ostřelování město padlo. Srbové poté ženy, děti a starce transportovali na muslimská území, ale muže i s chlapci povraždili.

Související