Norský atentátník Anders Behring Breivik trpí vážnými duševními poruchami, ale není to paranoidní schizofrenik. Během dnešního soudního stání s Breivikem to podle agentury Reuters prohlásil přední norský odborník na duševní zdraví Ulrik Frederick Malt. Zpochybnil tak jeden z posudků, který označil atentátníka za nepříčetného.

Breivikovo duševní zdraví posuzovaly před zahájením soudu dva odborné týmy. Zatímco první označil útočníka, který loni v červenci povraždil v Oslu a na ostrově Utöya 77 lidí, za paranoidního schizofrenika, který není odpovědný za své činy, druhá skupina psychiatrů považuje Breivika za příčetného.

"Je to složité, ale zpochybňuji první zprávu, protože jsem žádné důkazy o paranoidní schizofrenii nenašel," prohlásil dnes u soudu Malt. Zároveň však uvedl, že Breivik podle něj trpí celou řadou jiných duševních poruch. Mimo jiné to podle něj jsou Aspergerův syndrom, který je formou autismu, či narcismus.

Malt tvrdí, že jeho závěry podporuje řada Breivikových charakteristik. Atentátník je podle něj samotář, trpí depresemi a sebeklamem o své vlastní důležitosti a není schopen si uvědomit bolest jiných.

Breivik: Jsem altruista

Breivik označil Maltovy závěry za urážlivé a za "vraždu pověsti". Výsledek psychiatrova hodnocení označil za nepravdivý. "Nejsem sobec, jsem altruista," prohlásil.

O atentátníkově duševním zdraví v rozhovoru pro norskou rozhlasovou stanici NRK mluvil i psychiatr Per Olav Naess, který Breivika vyšetřoval jako dítě. Podle Naesse atentátník v dětství trpěl Aspergerovým syndromem, který se vyznačuje problémy při sociálních vztazích. Při Aspergerovu syndromu je však hloubka postižení mírnější než při jiných formách autismu.

Breivikovo duševní zdraví hraje důležitou roli pro výsledek procesu s ním. Pokud bude shledán nesvéprávným, čeká ho léčení na psychiatrické klinice. V opačném případě mu hrozí 21 let vězení s možností opakovaného prodlužování trestu až na doživotí.