Britský ministr zahraničí Wiiliam Hague v neděli nevyloučil vojenskou intervenci v Sýrii, kde podle něho začíná situace připomínat násilí, jež zachvátilo Bosnu v 90. letech. Oznámila to agentura AP.

Podle ministra se pro plán vyslance OSN Kofiho Annana na zavedení příměří v Sýrii "čas jednoznačně rychle krátí".
Země se "ocitla na pokraji zhroucení či sektářské občanské války, takže nemyslím, že můžeme cokoliv vyloučit," reagoval Hague na dotaz ohledně možnosti použití síly. Situaci v Sýrii, kde pokračuje ofenziva armády režimu Bašára Asada proti opozičním silám, přirovnal k Bosně.

Ostrý tón z Izraele

Výrazně ostřejší tón nasadil Izrael vůči pokračujícím násilnostem v Sýrii. Náměstek předsedy vlády Šaul Mofaz dnes dokonce mluvil o "genocidě" na území severního souseda a vyzval mezinárodní společenství k vojenskému zásahu v Sýrii, podobně jako v Libyi, s cílem svrhnout režim prezidenta Bašára Asada. Oznámily to agentury Reuters a DPA.

"V Sýrii jsou nyní páchány zločiny proti lidskosti," řekl Mofaz ve vojenském rozhlase. "Mlčení velmocí je proti veškerému lidskému rozumu".

Víkendové přestřelky

Nejkrvavější násilí se podle OSDH odehrávalo v oblasti Homsu, odkud je hlášeno 29 mrtvých; 12 z nich bylo zabito v samotném městě při bombardování vládní armády. Dalších 23 lidí včetně devíti žen a tří dětí bylo zabito v kolébce syrského povstání, městě Dará na jihu Sýrie.

Další oběti byly hlášeny také z města Al-Hafa, které se provládní síly už čtyři dny snaží znovu dobýt.

O noci nejhoršího bombardování a explozí od vypuknutí protestů proti režimu prezidenta Bašára Asada před 15 měsíci hovoří podle agentury AP obyvatelé Damašku. Během bezmála 12 hodin bojů mezi povstalci a armádou začaly podle svědků vládní tanky poprvé střílet v damašských ulicích. Zabiti byli údajně nejméně čtyři lidé.

Násilí v Damašku znamená podle agentury AP dramatický posun, dosud byla totiž situace v metropoli oproti jiným syrským městům poměrně klidná. Damašek a Halab na severu Sýrie jsou pevně v rukou Asadových bezpečnostních sil.

"Pátek znamenal bod obratu v konfliktu," citovala AP opozičního aktivistu Maase Šamího z Damašku. "V Damašku byly několikahodinové boje. Bitva se nyní odehrává v Damašku."

Sýrie zažila v posledních týdnech dva velké masakry civilistů. Ve středu bylo v obci Al-Kubair u Hamá povražděno údajně 80 civilistů, o dva týdny dříve šokoval svět masakr ve městě Húlá, kde bylo zabito 108 lidí. Opozice masakry připisuje provládním milicím, vláda naopak teroristům. Další desítky Syřanů mezitím zemřely při jiných násilnostech a bojích.

Syrská opozice vybírá nového vůdce

Pozorovatelé OSN, kteří v pátek navštívili místo údajného středečního masakru, našli známky krveprolití v některých domech i stopy po vládních silách. V prohlášení pozorovatelů se uvádí, že vesnice byla prázdná, a tak nemohli hovořit se svědky událostí. Poblíž ale byla ozbrojené vozidla a některé domy byly poškozeny raketami, granáty a palbou z těžkých zbraní, jimiž disponuje jen syrská armáda.

"Uvnitř některých domů byla vidět krev na zdech a na podlaze," uvádí se v prohlášení. "Před domy stále hořel oheň a byl cítit silný zápach spáleného masa," uvádí se dále v textu. Okolnosti útoku jsou však nadále nejasné. OSN rovněž nemůže potvrdit totožnost a počet obětí.

V Sýrii působí asi tři stovky pozorovatelů OSN, kteří dohlížejí na příměří uzavřené mezi prezidentem Bašárem Asadem a povstalci 12. dubna za zprostředkování zvláštního zmocněnce Kofiho Annana. Příměří však nebylo nikdy dodržováno.

Podle OSDH bylo v Sýrii během téměř 15 měsíců protivládního povstání zabito více než 13.400 lidí, většinou civilistů.

V tureckém Istanbulu se v sobotu sešla Syrská národní rada (SNC), která stojí v čele syrské exilové opozice, aby vybrala nového vůdce poté, co minulý měsíc podal demisi dosavadní šéf SNC Burhán Ghajlún. K demisi ho přiměla vlna kritiky, že nechal skupinu Muslimské bratrstvo zaujmout příliš vysoké postavení v rámci SNC.