O kritickém stavu bývalého egyptského vládce informovala agentura AP s odvoláním na oficiálního činitele egyptské bezpečnosti, který si nepřál být jmenován. Podle něj do nemocnice v neděli přijela Mubárakova manželka Suzanne a jejich dvě dcery poté, co začaly kolovat zvěsti, že bývalý prezident zemřel.

Mubárak byl 2. června odsouzen na doživotí kvůli podílu na smrti stovek demonstrantů při protivládním povstání, které prezidentův režim loni v únoru po bezmála 30 letech vlády smetlo. Ten den byl také převezen do věznice Tora v Káhiře.

Jeho zdravotní stav se ale od té doby zhoršil. Jen během neděle 84letého vězně údajně pětkrát napojili na umělé dýchání. Svržený vůdce podle výsledků lékařského vyšetření trpí nervovým šokem, těžkou depresí a stoupl mu krevní tlak. Přežívá údajně jen na tekutinách a jogurtech.

Při poslední příležitosti, kdy se Mubárak objevil před zraky veřejnosti během vynesení rozsudku, seděl s kamenným výrazem na posteli, na níž byl převezen do soudní síně. Oficiální činitelé nicméně uvedli, že se zhroutil v slzách, když se dozvěděl, že bude převezen do věznice Tora. Trvalo prý hodiny, než se Mubáraka podařilo přimět opustit vrtulník, který ho ze soudní síně do vězení přepravoval.

Rozsudek nad Mubárakem vyvolal v Egyptě novou vlnu protestů tisíců lidí, kterým trest doživotí připadal příliš mírný. Mnozí doufali, že Mubárak dostane trest smrti.

Související