Krajský soud v Bratislavě v pondělí zrušil zákaz veřejného šíření knihy kanadského novináře, která popisuje údajné podplácení politiků a úředníků finanční skupinou Penta.

Kniha o aféře Gorila, jejímž autorem je novinář kanadského původu Tom Nicholson, může být podle rozhodnutí soudu vydána. Předběžné opatření vydané v únoru okresním soudem na žádost Penty tak pozbylo platnosti.

Spis Gorila, jehož autorství se připisuje Slovenské informační službě, obsahuje mimo jiné přepisy údajných odposlechů ze schůzek spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka s politiky.

Podle dokumentů, které loni před Vánocemi někdo zveřejnil na internetu, Penta v letech 2005 a 2006 rozdávala vysoké úplatky výměnou za vliv na privatizaci a chod některých podniků. Aféra poznamenala kampaň před březnovými předčasnými volbami, Penta účast na korupci popřela.

Už koncem května bratislavský soud rozhodl o tom, že kopii údajného spisu slovenské tajné služby mohou publikovat slovenské internetové portály. Soud tak nevyhověl návrhu Haščáka, který žádal vydání příkazu na stažení dokumentů z 13 webů.

"Odvolací soud mění usnesení soudu prvního stupně tak, že návrh na předběžné opatření zamítá," řekl v pondělí novinářům mluvčí bratislavského krajského soudu Pavol Adamčiak. Dodal, že soud rozhodoval pouze o osudu předběžného opatření, k podstatě sporu samotného se nevyjádřil.

Ve zdůvodnění svého rozhodnutí odvolací soud uvedl, že "nebyly splněny zákonné předpoklady k vydání předběžného opatření".

Původní rozhodnutí soudu blokující vydání Nicholsonovy knihy označovali někteří slovenští novináři za cenzuru. Soud první instance argumentoval tím, že Haščák má právo na ochranu své osoby.

Projev Toma Nicholsona ke kauze Gorila

Související