Lidice nebyly zdaleka jedinou obcí, kterou postihlo běsnění nacistických vrahů v rámci odplaty. V průběhu 2. světové války se však jejich zničení stalo první uznanou genocidou spáchanou hitlerovskými vojsky. Nacisté se totiž s likvidací středočeské vesnice neváhali pochlubit, a tak se jejich zločin dočkal celosvětového ohlasu.

V Evropě však došlo ke stovkám obdobných masakrů. I když především na východě nešlo vždy o mstu, ale i o součást bojů, způsob provedení byl shodný. Možná jen ne tolik důsledný. Na Slovensku vypálili nacističtí vojáci v posledních letech války kolem 95 vesnic. Na Ukrajině dokonce obdobným způsobem zmizelo celkem 459 míst, podobně tomu bylo v Bělorusku.

Přesto většina těchto činů souvisela, ať už skutečně, či jen domněle, s činností odboje. Osudy těchto měst a vesnic ukazují, proč by lidé neměli na hrozbu nenávistných ideologií zapomínat ani dnes. Z velkého množství vybíráme ty nejtragičtější.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.