Lidice nebyly zdaleka jedinou obcí, kterou postihlo běsnění nacistických vrahů v rámci odplaty. V průběhu 2. světové války se však jejich zničení stalo první uznanou genocidou spáchanou hitlerovskými vojsky. Nacisté se totiž s likvidací středočeské vesnice neváhali pochlubit, a tak se jejich zločin dočkal celosvětového ohlasu.

V Evropě však došlo ke stovkám obdobných masakrů. I když především na východě nešlo vždy o mstu, ale i o součást bojů, způsob provedení byl shodný. Možná jen ne tolik důsledný. Na Slovensku vypálili nacističtí vojáci v posledních letech války kolem 95 vesnic. Na Ukrajině dokonce obdobným způsobem zmizelo celkem 459 míst, podobně tomu bylo v Bělorusku.

Přesto většina těchto činů souvisela, ať už skutečně, či jen domněle, s činností odboje. Osudy těchto měst a vesnic ukazují, proč by lidé neměli na hrozbu nenávistných ideologií zapomínat ani dnes. Z velkého množství vybíráme ty nejtragičtější.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.