Mladí a staří obyvatelé čínského města Wu-chan dostali v pondělí pokyn nevycházet z domů poté, co město s devíti miliony obyvatel zahalil hustý oblak smogu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na oficiální čínské sdělovací prostředky.

Obyvatelé mlhu popisovali jako neprůhledný závoj se žlutavými a nazelenalými odlesky. Na město se snesla náhle v ranních hodinách a přiměla lidi chvatně se shánět po maskách zakrývajících ústa.

Ministerstvo životního prostředí provincie Chu-pej vydalo prohlášení, v němž vyzvalo děti, starší obyvatele a osoby s dýchacími potížemi, aby nevycházeli z domů.

Oficiální tisková agentura Nová Čína uvedla, že smog způsobilo "pálení slámy", a popřela, že by ve Wu-chanu nebo jeho blízkosti došlo k nějaké nehodě. Na internetu se ale ihned vyrojily zvěsti, že severovýchodně od města explodoval chemický komplex.

"Podíval jsem se z okna kanceláře a nevěřil vlastním očím," řekl AFP Li Jün-čung z WU-chanu. "Nejdřív mě napadlo, že bude pršet. Za 31 let ve Wu-chanu jsem ještě nic takového nezažil. Máme velké obavy, protože nevíme, co to je," dodal.

Francouzský konzulát ve městě vyzval obyvatele, aby zůstali doma, zavřeli okna a omezili používání klimatizace. "Zdroj hustého kouře, který zakryl město Wu-chan od dnešního rána, je zatím neznámý," napsal konzulát v pondělí na svých internetových stránkách. "Místní úřady nám slíbily informace tak brzy, jak to bude možné," dodal.

Agentura Nová Čína upřesnila, že smog byl krom Wu-chanu zaznamenán v šesti dalších městech provincie Chu-pej.

Znečištění ovzduší je čím dál tím palčivějším problémem trápícím čínská města. Místní úřady jsou neustále pod palbou kritiky domácí i zahraniční, že zlehčují závažnost situace v městských oblastech, především pak v Pekingu.

Související