Vůdkyně barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij zamířila na historickou návštěvu Evropy, na níž do 30. června navštíví Švýcarsko, Norsko, Británii, Irsko a Francii.

Letadlo s nositelkou Nobelovy ceny za mír odstartovalo ve středu ráno z Rangúnu. Do Ženevy má Su Ťij dorazit v noci na čtvrtek.

V sobotu by měla v Oslu pronést řeč v souvislosti s převzetím Nobelovy ceny za mír – 21 let poté, co jí bylo prestižní ocenění uděleno.

Během evropského turné by měla mimo jiné v Dublinu absolvovat setkání s frontmanem kapely U2 Bonem Voxem a ve Velké Británii převzít čestný doktorát Oxfordské univerzity.

Barma byla do loňska v rukou vojenské junty a civilní vláda nyní provádí reformy, které západní svět podporuje. Su Ťij je na svobodě od roku 2010 a se svou Národní ligou pro demokracii (NLD) se loni zúčastnila doplňovacích parlamentních voleb, které vyhrála.

Evropu opustila v dubnu 1988, kdy přicestovala z Velké Británie, aby se postarala o nemocnou matku. V zajetí pak disidentka prožila více než 15 z 22 let. Ze země poprvé po 24 letech vycestovala letos v květnu, kdy navštívila Thajsko.

Související