Nejméně deset lidí v úterý utrpělo zranění při násilných střetech mezi polskými a ruskými fotbalovými fanoušky. Ty propukly před a během utkání mistrovství Evropy týmů obou těchto zemí (1:1) ve Varšavě.

Mezi zraněnými je sedm Poláků, dva Rusové a Němec. Nikdo z nich prý není v ohrožení života. Policie uvedla, že 100 lidí bylo zadrženo.

Násilnosti se odehrály na několika místech. Při zřejmě nejvážnějším incidentu prý desítky polských fotbalových chuligánů napadly Rusy, kteří odpověděli násilím. V davu několika desítek kopajících se lidí prý bylo vidět vybuchovat světlice.

Agentura AP dále informovala, že policie zasáhla slzným plynem a střelbou gumovými projektily proti mládežníkům, kteří ji prý napadli lahvemi. Podle dřívějších zpráv polské agentury PAP policie při potyčkách mezi fandy použila vodní děla a slzný plyn.

Moskevská rozhlasová stanice Echo Moskvy podle AP na webu po incidentech uvedla, že ruské úřady do Varšavy posílají šéfa prezidentské rady pro občanskou společnost a lidská práva Michaila Fedotova, aby polským úřadům pomohl se zvládáním situace.

Násilnosti provázely již pochod více než 5000 ruských fanoušků centrem Varšavy na fotbalový stadion. Radikální polští fandové, kteří se poprali i mezi sebou, zaútočili na ruské příznivce fotbalu, kteří rovněž odpověděli rvačkami.

Několik lidí bylo zadrženo. Bitky, při kterých padaly rány do obličeje a kopance, se zúčastnilo na obou stranách několik desítek chuligánů. Několik lidí utrpělo zranění, nejméně jeden člověk byl zraněn vážně.

RIA Novosti uvedla, že policie vypálila varovné výstřely. Policisté po potyčkách zadrželi několik polských fanoušků, další Polák byl zadržen poté, co se vmísil do ruského průvodu a vykřikoval urážlivé slogany. V pohotovosti mají úřady vodní děla, podle RIA Novosti ale není jasné, zda byla použita.

Část evidentně opilých polských fanoušků se před zápasem poprala také mezi sebou, nejméně dva skončili s krvácením na zemi, jeden byl podle všeho v bezvědomí. Policisté zadrželi nejméně tři Poláky.

Polsko i Rusko mají složité politické vztahy a obě země se rovněž potýkají s radikálními fotbalovými fanoušky.

Večerní utkání Polska s Ruskem vyvolávalo ve Varšavě obavy policie, která byla uvedena do zvýšené pohotovosti. Polský premiér Donald Tusk v úterý vyzval domácí příznivce ke vstřícnosti a zdrženlivosti. "Ukažme se jako dobří hostitelé. Naléhavě vyzývám všechny fanoušky k maximální srdečnosti a otevřenosti. Nenechte se vyprovokovat!" uvedl premiér ve zvláštním prohlášení.

Ruští fanoušci vytáhli při zápase ve Varšavě obří nápis "Toto je Rusko"Zápas Ruska s Polskem na Euru 2012

Související