Od zadržení muže, který prostřednictvím svého serveru WikiLeaks poslal do světa miliony tajných diplomatických depeší, uplynul už rok a půl. Švédsko od té chvíle o vydání Julian Assange, kterého dvě ženy obvinily ze znásilnění a sexuálního obtěžování, usiluje.

Podle posledního rozhodnutí nejvyššího britského soudu, který odmítl případ znovu otevřít, by k předání Assangea mělo dojít za dva týdny. Ty může obviněný ještě využít k podání stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku, informuje agentura AP.

Švédské úřady vydaly na šéfa WikiLeaks mezinárodní zatykač, jehož platnost Assange zpochybňoval. Sám po celou dobu svého zadržování tvrdí, že jde jen o politicky motivovanou pomstu za zveřejnění tajných dopisů, kterou zorganizovaly Spojené státy.

Nejvyšší britský soud nicméně rozhodl, že případ už znovu otevírat nebude, jak žádal Assangeův obhájce.

V domácím vězení v Británii je Assange už přes 500 dní. Azyl ve svém domě mu poskytl jeho fanoušek a přítel britský novinář Vaughan Smith. Přesto už krátce po svém zatčení vzkázal, že zveřejňování tajných depeší bude k nelibosti mocných státníků pokračovat.

Související