Rusko nedodalo Sýrii nové bojové vrtulníky. Místo toho provedlo opravy strojů dodaných před několika lety. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí v souvislosti s americkým obviněním, podle něhož je na cestě čerstvá dodávka bojových vrtulníků, které mají být nasazeny do současných bojů.

Rusko trvá na tom, že jeho dodávky bojové techniky do Sýrie jsou určené pouze k obraně. "Žádná nová dodávka ruských bojových vrtulníků Sýrii neexistuje," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v pátek prohlásil, že se přibližně 30. června bude v Ženevě konat schůzka takzvané kontaktní skupiny, která bude jednat o Sýrii. Má umožnit, aby se otázky řešily mimo Radu bezpečnosti OSN, kde dosavadní návrhy rezolucí zmařil odpor Ruska a Číny.

Fabius také řekl, že Rusové se účastní jednání o přípravě na urovnání situace po pádu syrského prezidenta Bašára Asada. "Rusové dnes na osobě Bašára Asada nelpí, uvědomují si, že je to tyran a vrah a že pokud by se k němu upoutali, oslabí sami sebe. Záleží jim ale na tom, kdo přijde na Asadovo místo," sdělil ministr v rozhovoru pro rozhlasovou stanici France Inter. Je prý třeba zjistit, zda to bude někdo z opozice, nebo někdo spjatý se současným režimem, ale stojící mimo špičky.

Tuto informaci ale velmi rychle Rusko popřelo. Ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci řekl, že někde četl prohlášení mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victorie Nulandové. Ta prý uvedla, že USA s Ruskem vyjednávají o politických změnách v Damašku po odchodu Asada.

"Jestliže to opravdu bylo řečeno, je to lež. O ničem takovém se nejedná a jednat nebude. Je to v rozporu s naším názorem. Nezapojujeme se do výměny režimu ani prostřednictvím Rady bezpečnosti, ani politickými intrikami," řekl Lavrov. Rusko tvrdí, že o svém prezidentovi musejí rozhodnout Syřané sami.

Zatčení atentátníka z Al-Káidy

Podle syrské opozice se brutalita bojů v Sýrii stupňuje - v měsíci od 13. května do 13. června podle ní přišlo o život 2300 osob. Za celých 15 měsíců má konflikt přes 14.400 obětí.

Státní agentura SANA vydala zprávu o zatčení jednoho člena Al-Káidy, který prý připravoval atentát v mešitě v centru Damašku v době dnešních poledních modliteb. Muž prý vypověděl, že podobně jako jeho skupina vyslala útočit další vycvičené atentátníky.

Opozice kritizovala pozorovatele OSN, protože se prý vydají na místa bojů až po masakrech a ve chvíli, kdy už město ovládne armáda. To je prý případ západosyrského města Haffa. Osm pozorovatelů je tam od čtvrtka. Hovoří o opuštěném a vypáleném městě, v němž je silný zápach rozkládajících se těl. Mrtví však byli zřejmě odvezeni a pohřbeni na neznámém místě. Bojovalo se tam týden a armáda město zcela obklíčila. Opoziční bojovníci se nakonec stáhli, prý aby uchránili civilisty.

Dnes přišly zprávy o bojích a zabitých z několika částí země, hlavně z provincie Halab a Homs.

Související