S vidinou vyššího přílivu zahraničních turistů zrušil středoasijský Kyrgyzstán vízovou povinnost pro občany více než čtyřiceti zemí. Podle páteční zprávy agentury K-News schválil kyrgyzský parlament zákon, podle něhož turisté ze 44 průmyslově vyspělých států budou moci po dva měsíce pobývat v zemi bez víz. Na seznamu je i Česká republika.

Hornatá vnitrozemská země, ležící v samém srdci asijského kontinentu, chce podle médií přilákat zejména movitější návštěvníky z Evropy a bohatých arabských států. Opatření parlament schválil i navzdory námitkám kritiků, že na konzulárních poplatcích za vydávání víz státní pokladna ztratí ročně 300 milionů somů (120 milionů korun).

 

Přijíždět do Kyrgyzstánu bez víz mohli dosud jen návštěvníci z Ruska, které i po rozpadu Sovětského svazu zůstalo hlavním hospodářským partnerem a spojencem Biškeku. V Ruské federaci pracují statisíce Kyrgyzů, jejichž výdělky zasílané domů tvoří podstatnou část kyrgyzského hrubého domácího produktu.

Zákon o zrušení vízové povinnosti vstoupí v platnost po podpisu kyrgyzského prezidenta a bude platit nejméně do roku 2020.

Související