Čistírna odpadních vod, letiště, elektrárna nebo podnik na odsolování mořské vody by se z izraelské pevniny mohly přemístit na umělý ostrov.

Vláda premiéra Benjamina Netanjahua tak chce rozšířit území státu, který se rozkládá na úzkém pobřeží Středozemního moře. Osmimilionovému Izraeli se totiž nedostává prostor, přestože většina lidí žije v bytových domech a mrtvé na hřbitovech pohřbívají do poschoďových hrobů.

"Umělé ostrovy ve Středozemním moři by mohly být využity pro nejrůznější infrastrukturu," uvedla agentura AP k rozhodnutí Netanjahuova kabinetu. Ten dal v neděli zahájení projekt, který by pomohl Izraeli získat nové území, zelenou.

Na ostrovech by mohly být podle prvních návrhů podniky na odsolování mořské vody, elektrárny a letiště. Konkrétní návrhy má vládní komise dodat do roka.

Premiér Benjamin Netanjahu se domnívá, že umělé ostrovy by mohly podpořit izraelskou ekonomiku, přispět k bezpečnosti země a ochránit před zastavováním ještě volné prostory ve vnitrozemí.

Přístav pro Gazu

O vytvoření umělého ostrova se v Izraeli mluví už více než rok. Deník Guardian tehdy přinesl zprávu, že nové území by mohlo vzniknout u pobřeží pásma Gazy, které je šestým nejvíce přeplněným místem na světě. 

Enkláva nemá přístav a jeho letiště byla zničena, tranzitním bodem pro vývoz a dovoz povoleného zboží do Gazy se tak v roce 2007 stal Izrael.

"Myslím, že ostrov by měl být minimálně sto let pod mezinárodní ochranou, aby byla zajištěna bezpečnost Izraele," poznamenal v armádním rozhlase ministr pro dopravu Jisrael Katz, jehož resort s nápadem přišel.

Ostrov o velikosti 7,7 kilometru čtverečních má podle Katzových přestav spojovat s Gazou tři kilometry dlouhý most. Projekt, v němž by nechyběly hotely i přístav s jachtami, má podle odhadů stát asi 10 miliard amerických dolarů.

Proti Katzovi se však postavili ekologové i samotní Palestinci. "To je čistá fantazie. Pokud chce Izrael Palestincům pomoci, musí ukončit obléhání Gazy a umožnit nám opětovné začlenění na západním břehu Jordánu," konstatoval mluvčí palestinské samosprávy Ghassan Khatib.

Související