Slovenská policie obvinila z úkladné vraždy a dalších trestných činů jednapadesátiletého muže, který o víkendu zastřelil v Hurbanovu na jihu země tři lidi a další dva zranil. Soud ho za to může poslat do vězení až na doživotí.

Příslušník městské policie zastřelil nebo zranil nelegálně drženou zbraní pět členů romské rodiny. Jedna z přeživších obětí je po průstřelu plic stále v kritickém stavu. Rasový motiv útoku se dosud nepotvrdil.

Střelec se s rodinou dobře znal, spolu prý také obchodovali s auty. Není údajně vyloučeno, že mu rodina dlužila peníze. Přesný motiv pachatele policie zatím nezná. Podle portálu pravda.sk je obviněný ve špatném psychickém stavu a kriminalistům neřekl nic, co by mohlo objasnit důvody střelby.

Kromě úkladné vraždy čelí obvinění i z nedovoleného ozbrojování a porušování domovní svobody. Muž se patrně podrobí psychiatrickému vyšetření. Případem se bude zabývat Specializovaný trestní soud, do jehož kompetence patří nejvážnější trestné činy.

Tragédie rozpoutala v zemi debatu o prověrkách policistů. Podle psychologů se strážníci plošně podrobují psychologickým testům jen před nástupem k policii. Střelec pracoval u městské policie asi 20 let. Podle primátorky města se nechoval podezřele, naposledy ho viděla den před střelbou na společenské akci.

Policie rozmístila v Hurbanovu hlídky, aby v souvislosti s víkendovou střelbou zabránila vypuknutí případných nepokojů. Vládní zmocněnec pro romskou komunitu Miroslav Pollák se obává, že případ by mohl zhoršit vztahy mezi Romy a ostatními obyvateli země.

Zmocněnec: Situace se může zhoršit

"Většina reakcí a postojů majoritního obyvatelstva na smutnou událost v Hurbanovu dokazuje, že Romové jsou vnímáni negativně," uvedl Pollák v reakci na diskusní příspěvky na internetu.

"Odkládání řešení problémů romských komunit může přinést zhoršení vztahů a eskalací ve vztazích obyvatel romských komunit a většinovou společností,"dodal.

Střelba v Hurbanovu připomněla podobný masakr v okrajové části Bratislavy v roce 2010, při němž útočník údajně kvůli sousedským sporům zastřelil sedm lidí a poté zbraň obrátil proti sobě.

Související