Dvě komory europarlamentu, přímá volba evropského prezidenta i premiéra či euro, kterého se nepůjde zbavit. Takové návrhy padly během debaty Německa a dalších devíti zemí Evropské unie o tom, jak vybudovat evropský superstát.

Takzvanou skupinu budoucnosti vytvořili ministři deseti států EU. Za jejím vznikem stojí šéf německé diplomacie Guido Westerwelle a kromě jiných v ní chybí Velká Británie.

Své návrhy skupina představila v dokumentu, který dostal na stůl šéf eurokomise José Barroso i další lídři unie. "Mělo by jít o federaci na způsob Spojených států amerických," komentuje dokument rakouský deník Die Presse.

"Nejde však o žádný závazný materiál, ale o část zprávy neformální skupiny ministrů. Ta se kromě dlouhodobých plánů, jak by v budoucnosti mohla vypadat EU, zaměřuje i na řešení aktuálních problémů," vysvětluje pro slovenské Hospodárské noviny šéf portálu Euroactiv Radovan Geist.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.