Policisté podezírají šest bývalých manažerů z kauzy privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) z toho, že vyvedli ze společnosti 150 milionů dolarů (v současnosti zhruba 3,04 miliardy korun) a použili je na nákup akcií této firmy.

Na policejním webu to ve čtvrtek oznámil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Šestici obvinili detektivové z trestného činu zneužití informace a postavení v obchodním styku. V případě odsouzení jim hrozí až desetileté vězení.

Někdejší šéfové MUS trestní stíhání odmítají. Podle jejich mediální poradkyně Alexandry Rudyšarové jsou výsledkem společenského tlaku a jsou nezákonná. Manažeři proti nim podle ní podají stížnost.

Rudyšarová ve středu uvedla, že se obvinění netýkají procesu privatizace. Jednání popisované v usnesení se podle ní odehrálo v době, kdy "jeho aktéři byli vlastníky společnosti MUS".

Protikorupční policie podle Ibeheje obvinila šestici na základě pokynu dozorujícího Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. "Některé osoby již toto usnesení převzaly," uvedl mluvčí.

Česká policie okolnosti privatizace MUS z konce 90. let prověřovala řadu let pro podezření ze spáchání trestných činů krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku.

Případ odložila naposledy v roce 2008. O rok později ale tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nařídila kauzu otevřít a pokračovat v prověřování. Koncem loňského ledna se pak na základě informací ze Švýcarska prověřování rozšířilo i o podezření z přijímání úplatku a podplácení.

Někdejší privatizaci MUS již roky prověřují švýcarské orgány, a to kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura loni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů Mostecké uhelné a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana. Švýcarský soud ale v polovině dubna spis v kauze manažerů MUS vrátil prokuratuře k doplnění.