Barma se nachází v nejtěžším okamžiku svého přechodu od diktatury k demokracii a bude potřebovat pomoc, aby zachovala nastavený vývoj. Prohlásila to opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij po čtvrteční schůzce s britským premiérem Davidem Cameronem v Londýně.

O podporu při reformě státu později žádala i britské poslance při vystoupení v parlamentu. Su Ťij po schůzce s Cameronem uvedla, že si přeje, aby vláda v Barmě byla v rukou lidu.

"Víc než kdy jindy kvůli tomu budeme potřebovat, aby naši přátelé na události v zemi dohlíželi. A našimi přáteli nemyslím jen západní státy, ale i naše sousedy, naše regionální přátele v jižní Asii," uvedla politička.

Cameron po setkání prohlásil, že Británie chce podporovat rozvoj demokracie v Barmě i hospodářský rozvoj země. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že Barma z cesty k demokracii nesejde. "Věřím, že si prezident (Thein Sein) upřímně přeje reformu," řekl Cameron.

Zároveň uvedl, že barmskou hlavu státu pozval na návštěvu Británie. "V Barmě probíhají reformy. Abychom ten proces podpořili, je třeba s (tamním) režimem spolupracovat, a to bez ohledu na to, jaký byl v minulosti," řekl Cameron.

Su Ťij pozvání barmského prezidenta do Británie podpořila. "Nechci se nechat svazovat okovy minulosti," řekla.

Svou žádost o podporu při přechodu Barmy k demokracii Su Ťij ve čtvrtek odpoledne zopakovala také v projevu na společném zasedání obou komor britského parlamentu.

"Má země je nyní na začátku cesty, která, jak doufám, povede k lepší budoucnosti. Je třeba ještě vystoupat na mnoho vrcholů, přemostit mnoho propastí a překonat mnoho překážek," řekla. "Naše odhodlání nás dovedlo až sem. Podpora lidí v Británii i jinde ve světě nás může dostat mnohem dál," doplnila.

Ovace ve stoje

Barmská politička a nositelka Nobelovy ceny za mír si za svůj asi půlhodinový projev vysloužila ovace ve stoje. Agentura AP připomíná, že její vystoupení na společné schůzi obou komor parlamentu bylo mimořádnou poctou, které se obvykle dostává jen hlavám států.

Su Ťij je na své první zahraniční cestě po Evropě od roku 1988, kdy se z Británie vrátila do Barmy, aby se postarala o nemocnou matku. V témže roce spoluzaložila Národní ligu pro demokracii (NLD) a stanula v čele barmské opozice proti vojenské vládě.

V zajetí pak disidentka prožila více než 15 z následujících 22 let. Propuštěna z domácího vězení byla v roce 2010 po zahájení barmské demokratizace a ze země mohla poprvé po 24 letech vycestovat letos v květnu.