Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace zahájila celosvětovou kampaň, jejímž cílem je vyhlásit Arktidu přírodní rezervací se zákazem těžby surovin a omezeným rybolovem.

Kampaň organizace spustila ve čtvrtek při příležitosti konference OSN o udržitelném rozvoji, která se koná v brazilském Riu de Janeiro.

Greenpeace chce přinutit členské státy OSN, aby schválily rezoluci, jež ochranný status polárního regionu vyhlásí. Akci už podpořila řada celebrit, například člen bývalé skupiny Beatles Paul McCartney, americký herec Robert Redford, španělský režisér Pedro Almodóvar nebo hollywoodská hvězda Penélope Cruzová.

Greenpeace doufá, že petici s požadavkem na ochranu Arktidy podpoří alespoň milion lidí. Ve speciálním kontejneru se jmény signatářů chtějí aktivisté Greenpeace spustit petici na dno Severního ledového oceánu asi čtyři kilometry od pólu.

Arktida by podle Greenpeace měla dostat stejný stupeň ochrany, jehož se před dvaceti lety dostalo Antarktidě. Nad Antarktidou nemá svrchovanost žádný stát a kontinent je vyhrazen pouze vědeckému výzkumu.

Stejný scénář pro Arktidu komplikuje fakt, že v severských oblastech je podle předpokladů uložena čtvrtina světových zásob ropy a zemního plynu. Několik států v čele s Ruskem už vyhlásilo plány na průzkum a těžbu.

Související