Počet osob v Sýrii, které potřebují humanitární pomoc, vzrostl z dříve odhadovaného jednoho milionu na 1,5 milionu. Oznámil to v pátek podle agentury Reuters v Ženevě Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA).

V provincii Halab bylo objeveno 25 těl, podle státní televize jde o civilisty zabité teroristy. Při demonstraci v Halabu vládní síly začaly střílet do davu a zabily nejméně deset demonstrantů, oznámila agentura Reuters.

Světový program pro výživu (WFP) distribuoval do poloviny června potraviny 461 tisícům Syřanům. Počet příjemců této pomoci chce v červenci zvýšit na 850 tisíc, řekli představitelé UNOCHA.

Syrská státní televize informovala o údajném "masakru" ve vesnici Darat Azzá v severní provincii Halab. Teroristé tam prý unesli a zabili 25 lidí, další jsou pohřešováni. Opoziční Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) podle agentury Reuters o stejném incidentu uvedla, že bylo nalezeno 26 těl. Patří údajně členů provládních milicí šabíha, které opozice obviňuje ze spáchání několika masakrů na civilistech.

Nejméně deset demonstrantů zabili vládní vojáci v Halabu, když začali střílet z těžkých zbraní do shromážděného davu. Tisíce demonstrantů odsuzujících prezidenta Bašára Asada pochodovaly městem k centrálním náměstí, když na ně vojáci začali pálit ze čtyř obrněných vozidel, sdělilo agentuře Reuters telefonicky několik opozičních aktivistů.

Zranění byli podle nich přeneseni do domů a nemohou být transportováni do nemocnic, protože vojáci a milicionáři ze šabíhy obklíčili okolí.

Obklíčený Homs

Beze změny je tragická situace obyvatel několika čtvrtí ve městě Homs, kde v obklíčení a pod palbou už 13 dnů zůstává uvězněno několik tisíc civilistů. Pomoc jim přivezly týmy Mezinárodního výboru Červeného kříže a syrského Červeného půlměsíce, do města se ale nedostaly. Podle posledních informací opozice se jeden tým s nepořízenou už vrátil do Damašku.

Některým civilistům se podle nejčerstvějších zpráv od aktivistů citovaných agenturou DPA přece jen podařilo z Homsu uprchnout díky tomu, že povstalci otevřeli v blízkosti předměstí Dajr Balaaba úzký koridor.

Situace v obléhaných čtvrtích Homsu je podle aktivistů dramatická. Tisícovka rodin tam přežívá bez jakéhokoliv přísunu potravin, zraněným se nedostává lékařského ošetření.

Mezitím se množí projevy "rozkladných tendencí" v aparátu syrského režimu, který se sice pomalu, ale neustále rozpadá, konstatuje DPA. Po čtvrteční dezerci pilota stíhačky do Jordánska zběhli z armády prezidenta Bašára Asada čtyři vysocí důstojníci z provincie Halab. Své rozhodnutí oznámili na videu, které v noci umístili na internet.

Nakolik velká je ještě loajalita jednotlivých ministrů vůči Asadovi, se dá podle DPA jen těžko odhadnout. Podle údajů bývalých funkcionářů Asadova režimu, kteří odešli ze země už před řadou měsíců, je totiž nyní čelným funkcionářům a jejich rodinám vycestování povoleno už jen se zvláštním povolením z nejvyšších míst.

Vysněná práce v OSN

Opoziční zpravodajský portál all4syria tento týden dokonce přišel s tvrzením, že prezidentova zmocněnkyně Busajna Šaabanová je považována za spolehlivější, než ministr zahraničí Valíd Mualim a viceprezident Farúk Šará.

Zároveň ale prosáklo, že Šaabanová údajně řekla emisaru OSN pro Sýrii Kofimu Annanovi během jeho návštěvy v Sýrii: "Vždycky jsem toužila pracovat pro OSN." Pozorovatelé teď hloubají nad tím, zda tato poznámka mohla být znamením, že Šaabanová pracuje na osobní "strategii odchodu".

Takové tajné plány "dezerce" údajně připravují osoby z nejbližšího Asadova okruhu i nejvyššího armádního velení, napsal britský list Daily Telegraph s odvoláním na nejmenované americké činitele.

Asadově vládě se dosud dařilo zabránit vlně diplomatických dezercí, které loni předznamenaly pád libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Podle vysokého amerického činitele z Washingtonu se ale nyní chystají na útěk některé z osob nejbližších Asadovi.

Jejich přípravy prý zahrnují přesun velkých peněžních částek do libanonských a čínských bank a navazování kontaktů s opozičními elementy a západními vládami.

Jeden z vysokých opozičních zdrojů údajně řekl, že ví "jistě, že tu jsou někteří vysocí důstojníci, kteří čekají na tu pravou příležitost ke zběhnutí".

"Máme jména lidí v prezidentském paláci. Povídá se, že tam je jistá osoba, opravdu blízká prezidentovi, u níž čekáme, že ji brzy uvidíme za hranicemi země," citoval tento zdroj britský deník.

Související