Asi tři desítky příslušníků elitní bolivijské policejní jednotky se ve čtvrtek vzbouřily na protest proti nízkým platům. Policisté se odmítli podřídit rozkazům velitelů a obsadili kasárna vzdálená jen sto metrů od sídla bolivijského prezidenta v metropoli La Pazu.

Během pátku se k nim podle agentury AP přidaly další asi čtyři tisíce strážců zákona po celé zemi, kteří okupují svá kasárna. V hlavním městě policisté zapalovali nábytek a dokumenty a vyhazovali je na ulici.

Prezidenta Eva Moralese, který se vrátil ze summitu v brazilském Riu de Janeiro, musela v prezidentském paláci chránit vojenská policie. Ke vzpouře se zatím nevyjádřil.

Policisté požadují, aby jim vláda vyrovnala platy na úroveň vojáků bolivijské armády. Plat bolivijského policisty se nyní podle agentury AP pohybuje ve výši 144 dolarů měsíčně (necelé tři tisíce korun). Sedmiprocentní zvýšení platů pro státní zaměstnance, které vláda přislíbila, policistům nestačí.

V únoru 2003 se v La Pazu uskutečnila podobná vzpoura, která přerostla v přestřelky a vyžádala si 19 mrtvých.

Bolivijský policejní sbor má asi 33 tisíc mužů a je podle obecného mínění silně zkorumpovaný. Za posledních šest let se v jeho čele vystřídalo sedm velitelů.

Související