Na ekvádorském soustroví Galapágy v Tichém oceánu uhynul "osamělý George", poslední známý jedinec vzácného poddruhu želvy sloní. Bylo mu zhruba sto let.

"Dnes ráno strážce parku, který má na starosti dohled nad želvami, našel osamělého George bez známek života," řekl v neděli agentuře Reuters šéf parku Edwin Naula. "Jeho životaběh skončil," dodal.

Osamělý George byl objeven v roce 1972. Záhy se stal symbolem souostroví Galapágy. Byl také považován za posledního známého jedince druhu želv sloních z ostrova Pinta, jednoho z nejmenších ostrůvků Galapág.

Od roku 1993 se vědci pokoušeli přimět George k rozmnožování. Do výběhu mu umístili dvě samičky odlišných poddruhů, ty dvakrát nakladly vejce, ani jednou ale nebyla oplodněná.

Pracovníci galapážského národního parku nyní zvažují, že nechají Georgeovo tělo balzamovat, aby jej mohli vystavovat. Nejprve se ale uskuteční pitva, která má zjistit příčinu Georgeovy smrti.

Galapágy jsou výskytem obrovských želv proslulé, na souostroví jich žije zhruba 20 tisíc. Galapážské želvy jsou také jedním z druhů, na kterých britský vědec Charles Darwin v 19. století vypozoroval svou teorii o vývoji druhů.

Z Darwinovy doby pocházela i slavná galapážská samice želvy sloní Harriet, která zemřela v roce 2006 v Austrálii. Dožila se 175 let.

Související