Katolická církev se snaží minimalizovat škody. Úniky důvěrných církevních dokumentů, pro které se vžil název Vatileaks, přinesly pochyby o transparentním řízení katolické církve i její schopnosti reagovat na vzniklou krizi.

Stovky složek, jejichž zveřejnění nedávno odstartovala kniha publicisty Gianluigiho Nuzziho Tajné listiny Benedikta XVI., vypovídaly o nejistotě mezi církevními představiteli, o pochybném fungování církevní justice a o palácových spiknutích za zdmi Vatikánu.

Ten si nyní najal do svých služeb zkušeného zpravodaje americké televize Fox News, dvaapadesátiletého Grega Burkeho. Jeho úkolem bude zlepšit komunikační strategii Vatikánu.

Funkce vysokého poradce pro komunikaci má velký význam: bude třetím nejdůležitějším mužem ve vatikánské hierarchii.

Až dosud z Vatikánu prosakovaly nesourodé informace, které si často protiřečily a škodily pověsti církevního státu. Papež Benedikt XVI. totiž nepřinesl k aféře vysvětlení. Omezil se na odsouzení italských médií, která aféru pokrývala.

„Nabízela obraz svatého sídla, který neodpovídá skutečnosti, postupovala lacině nad rámec faktů,“ citovala agentura Reuters papeže.

Kardinál Tarcisio Bertone, druhý nejvýznamnější muž ve Vatikánu, obvinil média, že napodobují bestseller Šifra mistra Leonarda, který si hraje s výklady náboženských symbolů. „Novináři vymýšlejí pohádky a opakují pověsti,“ uvedl Bertone.

Proradný papežův komorník

Skandál s úniky zpráv propukl plnou silou poté, co byl zatčen papežův majordomus Paolo Gabriele, který údajně informace vynášel. Italská média napsala, že nepostupoval sám, za úniky informací stojí nejméně dva vlivní kardinálové.

Palčivou krizi má tedy nyní pomoci rozptýlit Greg Burke, který byl evropským zpravodajem Fox News se sídlem v Římě, kde pracoval 10 let. Stanice se vyhraněně vyjadřuje ve prospěch republikánů. Předtím byl Burke zpravodajem čteného magazínu Time.

Liberální křídlo katolíků aplauduje faktu, že se postu ujal muž, který stojí vně tradiční vatikánské hierarchie. To by mu mělo uvolnit ruce. Jenže Burke je současně i členem konzervativní katolické skupiny Opus Dei. To modernisty nepotěšilo. Burke ale říká, že jeho úkolem nebude ovlivňovat vatikánskou politiku. „Nebudu ovlivňovat žádná rozhodnutí, jen budu sedět u stolu, kde se budou odehrávat,“ říká.

Související