Turecko se bude snažit přesvědčit na úterním mimořádném zasedání Severoatlantickou alianci, aby páteční sestřelení jeho letadla Sýrií považovala za útok na NATO. Oznámil to místopředseda turecké vlády Bülent Arinç.

Podle agentury AP je ale nepravděpodobné, že se země aliance odhodlají k vojenské akci proti Sýrii, a to navzdory rozladění nad pokračujícím násilím v zemi, které je spojováno s režimem prezidenta Bašára Asada.

Arinç také oznámil, že Sýrie v pondělí střílela na druhé turecké letadlo, které pátralo po již sestřeleném průzkumném letounu typu F-4 Phantom. Druhý stroj ale palbu přestál bez úhony. Vicepremiér rovněž pohrozil, že Turecko se bude bránit v souladu s mezinárodním právem. Údajně se ale nemá v úmyslu pouštět do války.

Spojené státy oznámily, že budou spolupracovat s Tureckem na tom, aby byla na Sýrii vložena odpovědnost za střelbu, kterou mluvčí Bílého domu Jay Carney označil za "úmyslný čin". Carney se ale vyhnul odpovědi na to, jaká bude přiměřená odpověď aliance.

Podle agentury AFP Arinç také řekl, že Ankara v příštích dnech rozhodne, zda přeruší dodávky elektrické energie do Sýrie v rámci odvetných opatření. Upozornil nicméně, že turecká vláda doposud zachování dodávek považovala za nezbytné z humanitárních důvodů.

Turecký deník Hürriyet uvedl, že syrští představitelé dobře věděli, že jejich armáda v pátek sestřelila tureckou stíhačku. Odvolal se přitom na zdroj turecké rozvědky, podle něhož je to zřejmé ze zachycené konverzace, v níž se o letadle hovoří jako o stroji souseda.

Syřané ale tvrdí, že neznali zemi původu letadla. Ruští experti označili let turecké stíhačky za misi pro NATO a syrskou reakci za účinnou obranu.

Tvrdí, že turecká stíhačka testovala syrskou protileteckou obranu pro potřeby NATO a že zničení letounu dokazuje účinnost ruských systémů, kterými je Sýrie vybavena. Ankara tak podle nich jednala v rámci tradičního předávání nově získaných zpravodajských informací mezi spojenci v NATO.

Turecký generální štáb upozornil, že turecký vzdušný prostor byl letos narušen už ve 114 případech. Všechny incidenty byly ale vyřešeny v klidu. "Kdybychom vždy stříleli bez dotazu, sestřelili bychom letos už 114 letadel, která se dostala do našeho vzdušného prostoru," sdělil zástupce generálního štábu deníku Milliyet.

Podle záznamů z radarů byl turecký stroj sestřelen ve vzdálenosti asi 24 kilometrů od syrského pobřeží, v mezinárodním prostoru, avšak spadl do syrských teritoriálních vod.

Mluvčí: Obrana musela reagovat

Mluvčí syrského ministerstva zahraničí Džihád Makdisí zopakoval, že letadlo vstoupilo do syrského vzdušného prostoru, což je "zjevné narušení suverenity Sýrie". Protiletadlová obrana prý musela reagovat bez prodlení.

Mluvčí vystoupil, aby prý zabránil šíření lží o incidentu. Sýrie podle něj nepřestává mít zájem o sousedské vztahy s Tureckem. Oba piloti stíhačky jsou nadále pohřešovaní.