Severoatlantická aliance v pondělí odsoudila páteční sestřelení tureckého vojenského letadla syrskou armádou a incident označila za nepřijatelný. Rusko, považované za syrského spojence, reagovalo prohlášením, že případ by neměl být považován za provokaci nebo záměrný čin.

Turecko nicméně pohrozilo, že na případné narušení svých hranic Sýrií odpoví zbraněmi. V Sýrii se mezitím rozhořely dosud největší boje mezi armádou a ozbrojenou opozicí v bezprostřední blízkosti metropole Damašku.

Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen v pondělí po mimořádném zasedání velvyslanců členských států organizace zdůraznil, že aliance stojí za Tureckem a že bezpečnost NATO je nedělitelná.

Český velvyslanec při NATO Martin Povejšil obvinil Sýrii z "bezprecedentního porušení všech pravidel, která existují", a argumentoval mimo jiné tím, že bylo zasaženo neozbrojené letadlo.

"Domníváme se, že je důležité, aby nebyl tento incident považován za provokaci nebo úmyslný čin a aby nevedl k destabilizaci situace (v oblasti)," uvedlo v následném komuniké ruské ministerstvo zahraničí.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v úterý prohlásil, že závazky tureckých ozbrojených sil se po pátečním incidentu změnily a turecké jednotky odpoví na jakékoli narušení svých hranic se Sýrií. Také označil syrskou vládu za tyranskou a řekl, že Ankara pomůže syrskému lidu zbavit se diktátora.

Syrskou krizí se v úterý v New Yorku také opět zabývá Rada bezpečnosti Organizace spojených národů.

Prudké střety u Damašku

Předměstí Damašku v úterý zachvátily prudké boje, které jsou podle syrských opozičních zdrojů vůbec nejtěžší v blízkosti metropole od začátku nepokojů proti vládě prezidenta Bašára Asada. Během dne zahynulo v zemi přes šest desítek lidí a v uplynulých 48 hodinách je obětí údajně přes 160.

V Sýrii již šestnáct měsíců pokračuje krvavé povstání proti Bašárovu režimu. Turecko přijalo tisíce syrských uprchlíků a poskytuje útočiště povstalecké Syrské svobodné armádě. Konflikt si podle opozičních zdrojů již vyžádal přes 14.000 lidských životů a navzdory diplomatickému úsilí se ho nedaří ukončit.

Související