Podle britského časopisu Economist bude Mongolsko v následujícím desetiletí nejrychleji rostoucí zemí světa. Asijská země, jejíž tradicí je kočovné pastevectví, totiž ukrývá obrovské zásoby nerostných surovin, včetně uhlí, mědi, zlata či uranu.

Jedno z jeho netknutých nalezišť uhlí, které se nalézá v poušti Gobi, je vůbec největším na světě a černé zlato v něm ukryté by stačilo na pokrytí současné čínské spotřeby na 50 let, píše americký list New York Times (NYT).

"Na to, abyste tu mohli těžit, vám stačí jen lopata," komentoval pohled na naleziště pro NYT užaslý indický investiční manažer, který na místo přijel spolu s dalšími zástupci zahraničních těžařských společností.

Zároveň se ale Mongolsko nachází mezi Ruskem a Čínou, které mají tendenci využívat ekonomického spojení s Mongolskem k vměšování do jeho vnitřní politiky. Vláda v Ulánbátaru proto velmi váhá, komu těžbu uhlí svěřit.

"Jsme malá země, vmáčknutá mezi dva slony," řekl pro NYT poradce mongolského prezidenta pro těžbu Puntsag Tsagaan. "Nemůžeme válčit a svůj ekonomický růst musíme zajistit skrze diplomacii."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.