Britská královna Alžběta II. si dnes poprvé potřásla rukou s někdejším velitelem Irské republikánské armády (IRA) Martinem McGuinnessem, současným náměstkem předsedy severoirské regionální vlády.

IRA právě pod jeho vedením v minulosti teroristickými útoky bojovala za odtržení Severního Irska od Británie. Při konfliktu zahynuly tisíce lidí, včetně královnina bratrance. Dnešní gesto podle agentury Reuters pomohlo udělat čáru za minulostí.

Královna se setkala s McGuinnessem, s předsedou severoirské vlády Peterem Robinsonem a s dalšími seveoirskými představiteli v belfastském divadle. Schůzka byla uzavřená pro novináře, po jejím skončení si ale Alžběta II. potřásla rukou s McGuinnessem znovu, tentokrát už před novináři.

Vzhledem k tomu, že královna nedává rozhovory, veřejnost se pravděpodobně její názor na schůzku se severoirským politikem nedozví. Podle serveru BBC News si sice Alžběta II. zřejmě své dojmy ze schůzky zaznamená do deníku, který si vede, ten ale není určen pro veřejnost.

Mluvčí britského premiéra Davida Camerona nicméně uvedl, že je "normální, když se královna setká s představiteli všech politických stran".

Severoirská strana Sinn Féin, kterou McGuinness zastupuje, až do této chvíle odmítala jakýkoli kontakt svých členů se zástupci britské královské rodiny. Její představitelé loni bojkotovali setkání s Alžbětou II., když přijela na svou historicky první státní návštěvu do Irska.

Setkání britské královny s McGuinnessem pomohlo udělat další čáru za sektářským násilím mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány, které v Severním Irsku trvalo tři desetiletí.

Od roku 1969 do podepsání dohody mezi oběma znesvářenými stranami v roce 1998 zahynulo při teroristických útocích a při nepokojích asi 3500 protestantů a katolíků.

Alžběta II. přicestovala do Severního Irska v úterý v rámci oslav 60. výročí své vlády. Královna je od nástupu na trůn v Severním Irsku podvacáté, ale poprvé byla její návštěva oznámena dopředu.

Související