Hodináři po celém světě se připravují na jednu z nejbizarnějších událostí, ke které jednou za několik let v jejich oboru dochází. 30. června před půlnocí budou muset nastavit tzv. přestupnou sekundu, čímž poslední červnovou minutu prodlouží na 61 sekund.

V současné době se čas na Zemi řídí podle atomových hodin. Zemská rotace je ale nepravidelná, a tak vědci z Mezinárodní služby rotace Země a referenčních systémů (IERS) v případě, že se odchylka blíží k 0,9 sekundám, na jednu sekundu zastaví čas.

Za rozdíl může působení gravitace Slunce a Měsíce na planetu Zemi a přelévání oceánů, které rotaci Země zpomalují.

Přestupná sekunda je důležitá pro vědce, kteří potřebují měřit čas na miliardtiny sekundy přesně. Působí ale problémy elektronickým přístrojům jako jsou satelity nebo GPS navigace, které pracují s obrovskou přesností. Jejich systém musí s tímto jevem počítat, protože jinak mohou udělat fatální výpočetní chyby.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.