Za test nezávislosti českého právního systému označil budoucí vývoj na české politické scéně rakouský list Der Standard. V komentáři k odchodu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila z vlády list uvedl, že žádná výměna v kabinetu Petra Nečase dosud v Česku nevyvolala tolik otázek. Pospíšilovo odvolání komentují i slovenská a maďarská média.

Pospíšil není prvním ministrem Nečasovy vlády, který funkci opustil. Žádné odvolání ale nevyvolalo tolik otázek, uvádí pražský dopisovatel rakouského listu a popisuje spekulace o možném pozadí celé kauzy.

"Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který patří k nové generaci právníků usilujících o očistu zdiskreditované prokuratury, trvá na nominaci Lenky Bradáčové (do funkce vrchní státní zástupkyně v Praze - pozn. ČTK). Její jmenování bude proto testem nezávislosti českého právního systému," píše zpravodaj.

Osud exministra spravedlnosti zaujal i slovenské komentátory. Slovenský list Sme uvádí, že zatčení hejtmana a opozičního poslance Davida Ratha s krabicí milionů Čechy nepřesvědčilo, že jde o systémovou změnu v boji proti korupci. Povýšení Lenky Bradáčové, která Ratha dostala do vězení, už je přesvědčit mohlo.

"Česko čeká na odpověď"

Premiér vlády, která si do čela svého programu dala boj s korupcí, se zbavil ministra spravedlnosti v době největší korupční kauzy proto, že manažersky nezvládl rezort. Je divné, že v obou vládách Mirka Topolánka Pospíšil funkci manažersky zvládl, poznamenává Sme.

Česko čeká na odpověď, zda premiér Petr Nečas mluvil pravdu, uvádí bratislavská Pravda. Když dal odvolat ministra Pospíšila, jako důvod označil jeho neschopnost úspor v rezortu.

O obsazení funkce vrchní státní zástupkyně rozhodne Pospíšilův nástupce. V případě, že místo nezíská Bradáčová, padne na Nečase ještě větší stín podezření, že podlehl tlaku zájmových skupin, konstatuje slovenský list v článku nazvaném "Zatlačily na Nečase špinavé ruce?".

Maďarský server HVG.hu upozorňuje, že český tisk většinou Pospíšilovo odvolání vnímá jako signál ústupu vlády od boje s korupcí. Rychlost ministrova odvolání je podle serveru podezřelá, ale skutečné pozadí kauzy odhalí zřejmě až čas, píše autor.

Související