Bělorusko slaví Den nezávislosti, výročí osvobození Minska od nacistů v roce 1944. A k této příležitosti se prezident Alexandr Lukašenko rozhodl, že propustí některé vězně. Amnestie by se měla týkat třech tisíc uvězněných, dalším několika tisícům bude zmírněn trest.

Prezidentská amnestie zahrnuje asi třetinu všech vězňů, ti političtí ale mezi nimi ale nejsou.

Hlavní oslavy státního svátku se soustředí do centra hlavního města, kde režim uspořádá vojenskou přehlídku. Podle oficiálních médií má armáda představit novou výzbroj domácí, ale i ruské a čínské výroby.

Vedle běloruských budou v přehlídce pochodovat i ruští vojáci, od nichž se čeká ukázka mobilních protiraketových zbraní Pancir.

V Minsku už od víkendu panují nebývalá bezpečnostní opatření. Policie se obává teroristických útoků obdobných loňskému dubnovému atentátu v minském metru, při němž zahynulo 15 lidí.

Podle běloruských novinářů policisté zorganizovali bezpečnostní akci, která je rozsáhlejší, než byla pohotovost v sousední Ukrajině během zápasů evropského fotbalového šampionátu.

Běloruská tajná služba v minulých dnech "preventivně" zadržela několik opozičních aktivistů, zejména příslušníků mládežnických a radikálně levicových organizací.

Související