Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) oznámili v Melbourne ve středu v devět hodin dopoledne středoevropského času, že objevili novou subatomární částici.

"Mohu potvrdit, že byla objevena částice, která odpovídá teorii Higgsova bosonu," řekl agentuře Reuters britský fyzik John Womersley. Mluvčí výzkumného týmu CMS, tedy jednoho ze dvou, které po částici pátrají, na konferenci prohlásil, že jde o předběžné výsledky, o nichž je ale přesvědčen, že jsou velmi spolehlivé. K podobným výsledkům dospěl i druhý výzkumný tým ATLAS.

"Jako laik bych řekl, že jsme objevili Higgsův boson. Jako vědec ale musím říci, že jsme objevili boson, a teď musíme určit, jaký druh bosonu to je," řekl médiím po konferenci Rolf Heuer, generální ředitel  CERN.

Objev století

Pokud se to prokáže, půjde podle mnohých o jeden z objevů století. Higgsův boson, po němž vědci pátrají desítky let, je totiž jedním ze základních stavebních kamenů současné fyziky, protože by měl vysvětlovat, jak ostatní částice získaly hmotnost.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.