Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) ve středu v devět hodin dopoledne středoevropského času v australském Melbourne oznámili existenci nové částice, možná Higgsova bosonu. Co ale výsledky z velkého hadronového urychlovače pod švýcarsko-francouzskou hranicí znamenají? A proč lidé Higgsovu bosonu říkají božská částice? Odpovědi přinesl britský zpravodajský server Guardian.

1. Co je Higgsův boson?

Částice nese jméno podle Petera Higgse. Britský fyzik předpověděl její existenci už v roce 1964. Teorie, kterou rozpracoval spolu s Philipem Andersonem, je klíčová pro pochopení vzniku hmoty. Boson ve standardním modelu částicové fyziky vysvětluje, jak získaly ostatní částice hmotnost.

Pokud by základní částice hmotnost nezískaly, vesmír by dnes vypadal zcela jinak. Částice by bez hmotnosti létaly vesmírem rychlostí světla a nikdy by se nevytvořily atomy, z nichž pak vznikaly hvězdy a planety.

“Předpokládá se, že krátce po velkém třesku mnoho částic nemělo žádnou hmotnost. Tu získaly až později díky Higgsově poli. Každá částice, která s Higgsovým polem interaguje, získává hmotnost,” řekl pro Guardian vědecký korespondent Ian Sample.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.