Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) ve středu v devět hodin dopoledne středoevropského času v australském Melbourne oznámili existenci nové částice, možná Higgsova bosonu. Co ale výsledky z velkého hadronového urychlovače pod švýcarsko-francouzskou hranicí znamenají? A proč lidé Higgsovu bosonu říkají božská částice? Odpovědi přinesl britský zpravodajský server Guardian.

1. Co je Higgsův boson?

Částice nese jméno podle Petera Higgse. Britský fyzik předpověděl její existenci už v roce 1964. Teorie, kterou rozpracoval spolu s Philipem Andersonem, je klíčová pro pochopení vzniku hmoty. Boson ve standardním modelu částicové fyziky vysvětluje, jak získaly ostatní částice hmotnost.

Pokud by základní částice hmotnost nezískaly, vesmír by dnes vypadal zcela jinak. Částice by bez hmotnosti létaly vesmírem rychlostí světla a nikdy by se nevytvořily atomy, z nichž pak vznikaly hvězdy a planety.

“Předpokládá se, že krátce po velkém třesku mnoho částic nemělo žádnou hmotnost. Tu získaly až později díky Higgsově poli. Každá částice, která s Higgsovým polem interaguje, získává hmotnost,” řekl pro Guardian vědecký korespondent Ian Sample.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se